116412 ima található a honlapon, összesen 279879 imádkozás. Regisztrálj, majd kattints és imádkozz!
A napi elmélkedéseket a Regnum Christi Mozgalom tagjai és a Krisztus Légiója Kongregáció szerzetesei írják a Katolikus Egyház adott napra előírt napi evangéliumához kapcsolódóan.
Mi a napi elmélkedés?
A napi elmélkedés egy rövid, minden nap e-mailben érkező, ingyenes levél, melyben saját számítógépén vagy okostelefonján könnyen elérheti
Kiknek ajánljuk?
Önnek,
Veled van az Úr
Szűz Mária, Magyarok Nagyasszonya – főünnep
Evangélium:
Lk 1, 26-28
A hatodik hónapban az Isten elküldte Gábor angyalt Galilea Názáret nevű városába egy szűzhöz, aki egy Dávid házából való férfinak, Józsefnek volt a jegyese, és Máriának hívták. Az angyal belépett hozzá és megszólította: „Üdvözlégy, kegyelemmel teljes! Veled van az Úr! Áldottabb vagy minden asszonynál.”
Bevezető ima: Hálát adok Neked, Urunk, hogy Máriát nekünk adtad égi édesanyánknak. A mai napon különösen is szeretném kezébe helyezni sorsomat, családom, plébániám, és magyar hazám sorsát.
Kérés: Uram, add, hogy követni tudjam Mária példáját!
Elmélkedés:
1. Belépett hozzá. Gábor angyal feladattal érkezett. Isten különleges kegyelme, amikor angyalát küldi el, de sokszor egyszerűen, szinte észrevétlenül érkezik az életünkbe. Mária szíve élete minden pillanatában készen állt Isten és az Ő küldötte befogadására, mert nem hagyta, hogy e földi világnak a gondjai lefoglaljanak benne minden helyet. Isten hozzám is be akar lépni. Vajon talál-e az én szívemben is helyet magának hogy tudassa velem az életemre vonatkozó terveit?
2. Megszólította. Magyar népünket is hívja az Úr ezen az ünnepen. Megszólít és hív, hogy a szeretet és az egymás iránti irgalom útján járjunk. Arra hív, hogy Mária alázatával és engedelmességével, de mindenekelőtt az ő határozottságával mi is igent mondjunk az Úr akaratára. Nekünk is feladatunk van itt Európában a XXI. század elején: a keresztény értékeket felmutatni, szolgálni és szeretetben élni. Védeni és ápolni az életet, annak első pillanatától a természetes végéig. A családok egységét megőrizni, mert a családok egészsége a társadalom egészségének fokmérője. Hitelesen megélni a hitet és a szeretetet a világban. Mária oltalmazó szeretete soha nem hagyott el bennünket. Hogyan válaszolok erre a szeretetre? Próbálok-e a kedvében járni? Hogyan hálálom meg Mária hűséges anyai szeretetét?
3. Veled van az Úr. El tudom hinni, hogy most és itt is velem van az Úr? Rengeteg módon nyilvánítja ki az Ő jelenlétét az életemben: a szentmisében, az Oltáriszentségben, a szentségekben, a Szentírás üzenete által, minden elmondott imában, azokban az emberekben, akik szeretettel vesznek körül, vagy csak egy mosollyal fordulnak felém az utcán… Velem van a szép napsütésben, a természet csodálatos őszi színeiben. De velem akar lenni a magány és nehézség pillanatiban is. Uram, jöjj, és maradj velem!
Beszélgetés Krisztussal: Emlékezzél meg Istennek dicsőséges Anyja, magyarok Nagyasszonya, szentséges Szűz Mária! Emlékezzél meg örökségedről, melyet hű szolgád, első királyunk és apostolunk, Szent István neked fölajánlott és végrendeletében neked hagyott. Tekints kegyes arccal országodra és dicső érdemeid által légy szószólónk és közbenjárónk szent Fiadnál, Jézus Krisztusnál. Ámen. (Esterházy Pál imája, Sík: DB 858)
Elhatározás: Ma elmondok Magyarországért egy tized rózsafüzért.
Ferenc pápa imaszándéka 2024. október hónapra:
A közös küldetésért: Imádkozzunk, hogy az Egyház továbbra is minden tekintetben támogassa a szinodális szemléletmódot, mint a társfelelősség jelét, és elősegítse a papok, szerzetesek és laikusok részvételét, közösségét és közös küldetését.
Jézus áttöri szeretetünk korlátait
Évközi huszonhetedik hét – hétfő
Rózsafüzér Királynője
Evangélium:
Lk 10,25-37
Abban az időben egy törvénytudó odalépett Jézushoz, hogy próbára tegye őt: „Mester – szólította meg –, mit tegyek, hogy elnyerjem az örök életet?” Jézus így felelt: „Mit mond erről a törvény? Mit olvasol benne?” A törvénytudó így válaszolt: „Szeresd Uradat, Istenedet, teljes szívedből, teljes lelkedből, teljes erődből és teljes elmédből, felebarátodat pedig, mint saját magadat.” Jézus ezt mondta neki: „Helyesen feleltél. Tedd ezt, és élni fogsz.” A törvénytudó igazolni akarta magát, ezért megkérdezte Jézustól: „De hát ki az én felebarátom?”
Válaszul Jézus ezt mondta neki: „Történt, hogy egy ember Jeruzsálemből lement Jerikóba. Rablók kezébe került. Ezek kifosztották, véresre verték, és félholtan otthagyták. Egyszer csak egy pap jött lefelé az úton. Észrevette, de elment mellette. Azután egy levita jött arra. Ő is meglátta, de elment mellette. Végül egy szamaritánusnak is arra vitt az útja. Amikor megpillantotta, megesett rajta a szíve. Odament hozzá, olajat és bort öntött sebeire, és bekötözte, majd pedig felültette teherhordó állatára, elvitte egy vendégfogadóba és gondoskodott róla. Másnap elővett két dénárt, odaadta a fogadósnak ezzel a kéréssel: »Viseld gondját, és ha többet költenél rá, visszatérve megadom neked.« Mit gondolsz, e három közül ki volt a felebarátja annak, aki a rablók kezébe került?” A törvénytudó így válaszolt: „Aki irgalmasságot cselekedett vele.” Jézus így folytatta: „Menj, és te is hasonlóképpen cselekedjél!”
Bevezető ima: Uram, Jézus! Te vagy a mindenség Ura, mégis szívesen meghallgatsz és vezetsz engem. Ismered a múltat, jelent és jövőt, mégis tiszteletben tartod, hogy szabad akaratból választalak téged. Áldott Szentháromság, önmagadban is tökéletesen boldog és teljes vagy, de bőkezű voltál, és létrehoztál minket. Te vagy a mi teljességünk. Köszönöm, hogy nekünk ajándékoztad magadat! Viszonzásul a magam kicsinységét adom neked. Tudom, hogy Te örülsz mindannak, amit adok.
Kérés: Uram, segíts, hogy legyek olyanná, mint az irgalmas szamaritánus!
Elmélkedés:
1. Embertársunkat szeressük jobban, mint önmagunkat! Jézus zsidó hallgatói elismerik, hogy Istent mindennél jobban kell szeretni. Isten szeretetét azonban még nem kötötték össze a felebarát iránti szeretettel. A Talion zsidó törvénye nem korlátozta a bosszút: „Szemet szemért, fogat fogért”. Jézus azonban magasabb követelményeket állít: kijelenti, hogy nem szerethetjük Istent a felebarát szeretete nélkül. Azt kéri, hogy az embertársaink iránti szeretetben éjünk, abban a szeretetben, amelyet Ő mutatott meg nekünk a kereszten. Jézus azt tanítja, hogy mindenkit szeressünk, függetlenül attól, hogy kedves-e hozzám vagy visszataszító. Mert mindenkiben magát Istent szeretjük.
2. Nem elég, ha a hozzám közel állókat szeretem. Talán mi is olyanok vagyunk, mint Jézus hallgatói. Elfogadjuk, hogy szeretnünk kell Istent, és meg kell tartanunk a parancsait. De sokszor elbukunk abban, hogy az éppen mellettünk lévő embert szeressük. Gyakran mennyire nehéz, hogy a hozzám legközelebb állókhoz türelmes és önzetlen legyek. Azoknak, akiket naponta látok, gyakran a legrosszabb oldalamat mutatom. Szenvednek ingerültségem, haragom miatt, önkontrollom hiányától... A szeretetet csak akkor sikerülhet megvalósítanom, ha felismerem, hogy egyedül nem vagyok rá képes. Keressem a módját annak, hogyan tudok naponta eleget imádkozni ahhoz, hogy Isten kegyelmét kérve növekedni tudjak a szeretetben.
3. Szeressétek ellenségeteket! A szeretet legmagasabb foka, amikor képesek vagyunk arra, hogy még az ellenségeinket is szeressük. Azokat, akiktől semmi jót nem kapunk viszonzásul. A példabeszédben a rablók áldozata olyan embertől, egy szamaritánustól kap segítséget, akit ő, mint zsidó, lenéz és ellenségének tekint. Bár egymás szomszédságában éltek, történelmi okok miatt haragban voltak, és ha csak lehetett, elkerülték egymást. Most mégis egy szamaritánus lett Jézus példabeszédének főhőse. Látja, hogy valaki bajban van, ezért megáll, hogy segítsen. A szamaritánusban Jézus önmagát mutatja meg. Szent Ágoston írja, hogy a szamaritánus Jézus jelképe. Amikor tehetetlenek voltunk, amikor bűneink miatt tele voltunk sebekkel és szenvedtünk, Ő megállt, hogy szeretetből segítsen rajtunk. Jézus azt kívánja, hogy mi is ezt a szeretetet gyakoroljuk másokkal – a szenvedő bűnösökkel. Azt a szeretetet, amit Ő a kereszten mutatott meg. „Menj, és te is hasonlóképpen cselekedjél!”
Beszélgetés Krisztussal: Uram, fáj, hogy elfogadom a szeretetet, amit a kereszten mutattál nekem, és mégsem tudok másokat úgy szeretni, mint Te. Ne hagyd, hogy napi kudarcaim miatt feladjam a törekvést a nagyobb szeretetre. Segíts, hogy hozzád hasonlóvá váljak, hogy én is embertársaim irgalmas szamaritánusa legyek!
Elhatározás: Áttöröm a korlátot, amit egy hozzám közel álló – házastársam, gyermekem, szüleim, testvérem, jó barátom, munkatársam – iránt érzett szeretetem köré emeltem, és türelmes, megértő leszek vele.
Ferenc pápa imaszándéka 2024. október hónapra:
A közös küldetésért: Imádkozzunk, hogy az Egyház továbbra is minden tekintetben támogassa a szinodális szemléletmódot, mint a társfelelősség jelét, és elősegítse a papok, szerzetesek és laikusok részvételét, közösségét és közös küldetését.
Az isteni gondviselés szerető keze
Évközi huszonhetedik vasárnap – Terménybetakarítási hálaadás
Evangélium:
Mk 10,2-16
A farizeusok is odamentek és megkérdezték: "El szabad a férjnek bocsátania a feleségét?" Próbára akarták ugyanis tenni. De ő kérdéssel válaszolt: "Mit parancsolt nektek Mózes?" Mózes megengedte, hogy válólevelet írva elküldjük az asszonyt" - felelték. Jézus folytatta: "Szívetek keménysége miatt írta ezt a parancsot. De Isten a teremtés kezdetén férfit és nőt alkotott. Az ember ezért elhagyja apját, anyját, a feleségéhez ragaszkodik, és ketten egy test lesznek. Ettől kezdve többé már nem két test, hanem csak egy. Amit tehát Isten összekötött, azt ember ne válassza szét."
Otthon tanítványai ismét efelől kérdezgették. Ezt válaszolta: "Aki elküldi feleségét és mást vesz el, házasságtörést követ el ellene. Ha pedig a feleség hagyja el férjét és máshoz megy, házasságot tör."
Kisgyerekeket hoztak hozzá, hogy érintse meg őket. De a tanítványok elutasították őket. Amikor Jézus észrevette, helytelenítette. "Hagyjátok - mondta -, hadd jöjjenek hozzám a kicsinyek, ne akadályozzátok őket, hisz ilyeneké az Isten országa. Bizony mondom nektek, aki nem úgy fogadja az Isten országát, mint egy gyermek, nem jut be oda." Azután megölelte, és kezét rájuk téve megáldotta őket.
Bevezető ima: Most, amikor alázatosan térdelek jelenlétedben, kezedbe helyezem ezt a napot. Gyakran a saját akaratom és elképzeléseim szerint próbálom irányítani az eseményeket. Te látod az eredményeit. Tudom, hogy olyanná kell válnom előtted, mint egy gyermek.
Kérés: Szerető Atya, segíts bíznom benned a mai napon!
Elmélkedés:
1. Az ember próbára teszi Istent. A mai evangéliumban a farizeusok próbára teszik Krisztust és megkérdőjelezik Isten tervét. Néha milyen brutálisan büszkévé tudunk válni Istennel való kapcsolatunkban! Ki vagyok én, hogy próbára teszem Istent? Jób könyve emlékeztet minket arra, hogy amikor teszteljük Istent, akkor mi magunk vagyunk azok, akik rostálásnak leszünk alávetve akárcsak a búzamag: „Kicsoda az, aki elhomályosítja a gondviselést belátás nélküli beszédével? Övezd fel derekadat, mint férfihoz illik, én kérdezlek, te meg felelj nekem!” (Jób 38, 1-2) Egyedüli helyes válaszadásunk Jób válaszának elismétlése lehet: „Mit feleljek én, aki könnyelműen szóltam? Kezemet a számra teszem! Egyszer szóltam, bár azt is elhagytam volna! Meg másodszor, de nem teszem többé.” (Jób 40, 4-5) Megkérdőjelezem néha Isten gondviselését panaszkodásom által: „Uram, miért hagyod, hogy szenvedjek?”
2. Mélyebb tudás után kutatva. Másik oldalról nézve, ha egy kérdés alázatos és tanulás után vágyakozó, Isten felfedi az igazságot türelemmel és szeretettel. Tisztán látható ez Zakariás és Szűz Mária esetében, ahol egy csodálatos bejelentés párhuzamos számításait látjuk. (vö. Lk 1, 5-38) Hasonlítsuk össze a két számítást! Zakariás, aki megtudja, hogy felesége, Erzsébet fogja megszülni az Úr előfutárát, azt válaszolja Isten angyalának, hogy: „Hogyan győződjem meg erről? Hiszen én öreg vagyok, és feleségem előrehaladott már napjaiban.” (Lk 1, 18) Mária – ellentétben Zakariással – aki előtt nyilvánvalóvá vált, hogy Ő fogja megszülni a Megváltót, őszintén megkérdezte: „Miképpen lesz, hiszen férfit nem ismerek? (Lk 1, 34) Mivel ezeket kérdezték, Zakariás némasággal sújtatott, míg Mária a szűzi anyaság kegyelmében részesült.
3. Olyanokká válni, mint a gyermekek. Amit Krisztus nagyon szeret a gyermekekben, az az őszinteségük, az egyszerűségük és tisztaságuk. Isten gondviselésének kétségbevonása, vagy megkérdőjeleződése helyett, örömmel elfogadnak mindent egyszerű bizalomból. Bennem is élnek ugyanezek a magatartási formák az én mennyei Atyámmal való kapcsolatomban? Megtanultam-e már felfedezni az Ő gondviselésének szerető kezét életem minden eseményében és körülményei között? Megköszönöm neki mindazokat a kegyelmeket, melyeket bőségesen áraszt rám minden nap folyamán? Talán hosszú utat kell megtennünk addig, amíg elérjük ezt a lelki gyermekséget.
Beszélgetés Krisztussal: Uram, ma alázatosabb akarok lenni azáltal, hogy nem magasztalom fel magamat a Te döntéseidet megítélve, hanem elfogadok minden körülményt, amit megengedsz életem folyamán. Kérlek, viseld gondomat! Gyere velem ezen az úton, és védj meg az ellenségektől, akik ostromolhatnak engem! Én csak a gyermeked akarok lenni.
Elhatározás: A nap folyamán megállok egy kis időre, és legalább egyszer megköszönök Istennek minden kegyelmet, melyekben az Ő gondviselő szeretetéből részesültem.
Ferenc pápa imaszándéka 2024. október hónapra:
A közös küldetésért: Imádkozzunk, hogy az Egyház továbbra is minden tekintetben támogassa a szinodális szemléletmódot, mint a társfelelősség jelét, és elősegítse a papok, szerzetesek és laikusok részvételét, közösségét és közös küldetését.
Jobb, mint a siker
Évközi huszonhatodik hét – szombat
Szent Faustina Kowalska szűz
Evangélium:
Lk 10,17-24
A hetvenkét tanítvány nagy örömmel tért vissza. "Uram - mondták -, nevedre még a gonosz lelkek is engedelmeskedtek nekünk." Így válaszolt nekik: "Láttam a sátánt: mint a villám, úgy bukott le az égből. Hatalmat adtam nektek, hogy kígyókon és skorpiókon járjatok, hogy minden ellenséges erőn úrrá legyetek. Nem fog ártani nektek semmi. De mégse annak örüljetek, hogy a gonosz lelkek engedelmeskednek nektek, inkább annak örüljetek, hogy nevetek föl van írva a mennyben." Abban az órában Jézus kitörő örömmel dicsőítette az Istent a Szentlélekben, ezekkel a szavakkal: "Dicsőítelek, Atyám, ég és föld Ura, hogy elrejtetted ezeket a bölcsek és okosak elől, és kinyilvánítottad a kicsinyeknek. Igen, Atyám, így tetszett neked. Mindent átadott nekem Atyám. Senki sem tudja, hogy ki a Fiú, csak az Atya, és hogy ki az Atya, azt csak a Fiú vagy akinek a Fiú ki akarja nyilatkoztatni." Majd külön a tanítványokhoz fordult, és így szólt: "Boldog a szem, amely látja, amit ti láttok. Bizony mondom nektek, hogy sok próféta és király akarta látni, amit ti láttok és nem látta, hallani, amit ti hallotok és nem hallotta."
Bevezető ima: Jézusom, hozzád fordulok az imában, és tudom, hogy ez a veled töltött idő, napom legfontosabb része. Ez az idő helyezi napomat a helyes megvilágításba. Segíts nekem felismernem, hogy teljesen rád vagyok utalva. Gyermeki bizalommal hagyatkozom a te gondoskodó szeretetedre. Még ha méltatlan vagyok is arra, hogy jelenlétedben legyek, mégis ebben az imában nagyon szeretnék törekedni arra, hogy egyedül neked tetszem.
Kérés: Szentlélek, engedd felismernem, hogy az életben a legfontosabb a mennyországot elérni, segíts, hogy ennek megfelelően viselkedjek!
Elmélkedés:
1. Fontoskodás. A tanítványok csodálkoznak Jézus nevének hatalmán, mely még a démonok fölött is győzedelmeskedik. Ilyen nagy Jézus hatalma a világon, és semmi másban nem találhatunk gyógyulást. Krisztus a Messiás, aki azért jött, hogy megváltson minket. Így minden hiteles tiszteletnek, így Máriának, vagy más szent tiszteletének, csak abban az esetben van értelme, ha Istenhez vezet minket. Így tanítja a II. Vatikáni Zsinat: „Krisztus, az új Ádám, az Atya és az ő szeretete misztériumának kinyilatkoztatásában teljesen föltárja az embert az embernek, és megmutatja magasztos hivatását.” (Gaudium et Spes, 22) Krisztus fölé állítok-e valakit az életemben?
2. A biztos pont. Úgy tűnik, Krisztus különösebb felindulás nélkül vette tudomásul a sátán feletti győzelmét. Láthatólag, fontosabbnak tartja, hogy a tanítványok neve föl van írva a mennyben. És valóban, a kereszténység több pusztán a sátán fölötti győzelemnél. A mi hitünk különösen pozitív, és mindenekelőtt abban segít minket, hogy az Isten iránti szeretetben növekedjünk, és Krisztusra erényei gyakorlásában hasonlítsunk. Mintegy a szeretet gyakorlásaként a kereszténység nyitott, és mindenekelőtt arra hív meg minket, hogy többet tegyünk egymásért és Krisztusért. A szeretet nem ismer határokat, ezért sosem szabad azt gondolnunk, hogy már megérkeztünk. Világos számomra, hogy a meghívásom arra szól, hogy Krisztust szeressem, és őt utánozzam halálomig?
3. Egy példás fiú. Krisztus mindenekelőtt a szeretetre, mégpedig az Atya iránti szeretetre törekszik. Mivel be akarja teljesíteni az Atya akaratát, magára veszi a sanyarúságot, fáradságot, éhséget és elutasítást. Úgy tűnik, hogy egy szerelmes fiatalemberhez hasonlóan, Krisztus végtelen nagy erőfeszítésre képes az Atyáért. A szeretet az ereje forrása. És ezzel az emberi természet mély igazságára tanít meg minket. „Az ember képtelen szeretet nélkül élni. Magára marad, érthetetlenné válik önmaga számára, értelmét veszíti az élete, ha szeretetet nem kap, szeretetet nem talál, nem vehet benne részt és nem teheti a szeretetet magáévá.” írta Szent II. János Pál Pápa az első enciklikájában. (Redemptor Hominis 10) Ha úgy érezzük, hogy az élet kiégetett minket, kérdezzük meg magunktól, „Mennyire szeretem a másik embert? Szívesen áldozom fel magamat másokért? Másokban először a jót keresem?”
Beszélgetés Krisztussal: Uram, szeretetem mindenekelőtt egy veled való kapcsolat, amely állandóan várja tőlem a szeretet válaszát. Segíts, hogy nagylelkűen válaszoljak, amikor a szeretetre hívsz!
Elhatározás: Ma hitem köszönete jeléül elvégzek egy különleges szeretetcselekedetet.
Ferenc pápa imaszándéka 2024. október hónapra:
A közös küldetésért: Imádkozzunk, hogy az Egyház továbbra is minden tekintetben támogassa a szinodális szemléletmódot, mint a társfelelősség jelét, és elősegítse a papok, szerzetesek és laikusok részvételét, közösségét és közös küldetését.
A számadás ideje
Assisi Szent Ferenc
Evangélium:
Lk 10, 13-16
Jézus egy alkalommal így szólt tanítványai előtt: „Jaj, neked, Korozain! Jaj, neked, Betszaida! Ha a pogány Tiruszban és Szidonban történtek volna azok a csodák, amelyek nálatok történtek, már rég szőrzsákban és hamuban tartottak volna bűnbánatot. Ezért Tirusznak és Szidonnak tűrhetőbb sorsa lesz az ítéleten, mint nektek. És te Kafarnaum? Vajon az égig emelkedel? Egészen az alvilágig fogsz süllyedni.” Majd így folytatta: „Aki titeket hallgat, engem hallgat; és aki titeket megvet, engem vet meg. Aki pedig engem megvet, azt veti meg, aki küldött engem.”
Bevezető ima: Uram, hiszem, hogy most is velem vagy. Bízom barátságodban és szeretetedben. Ismered a gyengéimet, mert nagypénteken – értem vállalt szenvedésed idején – minden gyengeségemet láttad. Engedd, hogy olyan közel állhassak hozzád, mint Édesanyád a kereszt lábánál. Fogadd ezt el tőlem szeretetem jeléül!
Kérés: Uram, segíts, hogy sose tartsam természetesnek a kegyelmeidet, amikkel megajándékozol! Segíts, hogy megbecsüljem őket, és a lehető legjobban használjam fel a Te dicsőségedre!
Elmélkedés:
1. Csak kevesen vannak a kiválasztottak. A mai evangéliumban Jézus másik arcát látjuk. Gyakran látjuk Őt, mint aki csodákat tesz, betegeket gyógyít, halottakat támaszt fel. De most ezeknek a csodáknak a másik oldalát látjuk, Krisztus választ vár az emberektől, akik tanúi voltak csodáinak. Nem elégséges Urunk csodálatos tettein álmélkodni. Ezek a tettek többek között isteni származását, és üzenete igazságát bizonyítják. Ennek az üzenetnek része a bűnbánatra és megtérésre való felhívás. Ha a mi korunkat vesszük például, és azokat az embermilliókat, akik találkoztak Szent II. János Pál pápával, fel kell tennünk a kérdést, hogy közülük hányan változtatták meg ténylegesen az életüket. Hogyan válaszolok Isten kegyelmére, amiben részesülhetek. Magától értetődőnek tartom Isten kegyelmeit?
2. Az áldottak még kevesebben vannak. Isten a maga titokzatos döntésével egyes lelkeket úgy tűnik, több kegyelemmel áld meg, mint másokat. Itt azt mondja Jézus, hogy Tírusz és Szidon pogány városok jobban reagáltak a csodáira, mint Korozain és Kafarnaum. Tehát feltehetnénk a kérdést, hogy akkor miért nem tett azokban a pogány városokban több csodát? De nem szabad megkérdőjeleznünk Isten bölcsességét. Elég azt mondani, hogy Krisztus egyeseknek többet ad, mint másoknak, és ezért cserébe többet is vár el. Nem elég a hitünket tisztán megőriznünk, és a polcra tennünk, ahol szép látványt nyújt, de a világ előtt elrejtve marad. Nem, a hit ajándékának arra kell minket képessé tennie, hogy a Szentségre törekedjünk, újra és újra megtérjünk, és buzgón munkálkodjunk az Egyház építésén. Ezzel a befolyással van-e a hitem az életemre?
3. A dominó jelenség. Krisztus tekintélye magába foglalja a delegálás képességét. Az Egyháznak adja az oldás és kötés hatalmát. „Akinek megbocsátjátok bűneit, az bocsánatot nyer, s akinek megtartjátok, az bűnben marad.” (Jn 20,23) És a Katekizmusban ez áll: „A római Pápa, a püspöki kollégium feje hivatalból rendelkezik a tévedhetetlenséggel, amikor mint az összes Krisztus-hívő legfőbb pásztora és tanítója, aki megerősíti testvéreit a hitben, hit vagy erkölcs kérdésében végérvényes tételt hirdet ki (...). Az Egyháznak ígért tévedhetetlenség megvan a püspökök testületében is, amikor Péter utódával együtt gyakorolja a legfőbb Tanítóhivatalt”. Ha a Szentatya tanítását megfogadjuk, ebben azt tiszteljük, aki neki ezt a tekintélyt kölcsönözte. És Urunk tekintélye kiterjed más területekre is: a szülök tekintélye a gyerekek fölött, az uralkodóké a közösség fölött stb. Tiszteletben tartom-e a környezetemben a törvényes tekintélyt? Megértem-e, hogy amennyiben annak engedelmeskedem, akkor bizonyos értelemben magának Istennek engedelmeskedem?
Beszélgetés Krisztussal: Jézusom, segíts felismerni, hogy a Te engedelmességed Pilátussal szemben része volt a Mennyei Atya iránti engedelmességednek. Engedd megértenem, hogy a törvényes tekintélynek való engedelmesség eszköz arra, hogy növekedjek az alázatban és a szentségben!
Elhatározás: Ma örömmel engedelmeskedek egy tekintélynek (pl. szülő, vagy felettes felé).
Ferenc pápa imaszándéka 2024. október hónapra:
A közös küldetésért: Imádkozzunk, hogy az Egyház továbbra is minden tekintetben támogassa a szinodális szemléletmódot, mint a társfelelősség jelét, és elősegítse a papok, szerzetesek és laikusok részvételét, közösségét és közös küldetését.
A rekordaratás
Évközi huszonhatodik hét – csütörtök
Evangélium:
Lk 10,1-12
Ezek után az Úr kiválasztott más hetvenkettőt, és elküldte őket kettesével maga előtt minden városba és helységbe, ahová menni készült. Így szólt hozzájuk: "Az aratnivaló sok, de a munkás kevés. Kérjétek hát az aratás urát, küldjön munkásokat az aratásra. Menjetek! Úgy küldelek benneteket, mint bárányokat a farkasok közé. Ne vigyetek magatokkal erszényt, se tarisznyát, se sarut. Az úton senkit ne üdvözöljetek. Ha betértek egy házba, először ezt mondjátok: Békesség e háznak! Ha békesség fia lakik ott, rászáll békességetek, ha nem, visszaszáll rátok. Maradjatok ott abban a házban, és azt egyétek és igyátok, amijük van. Mert a munkás megérdemli a maga bérét. Ne járjatok házról házra. Ha egy városba érkeztek és szívesen látnak titeket, egyétek, amit elétek adnak. Gyógyítsátok meg ott a betegeket s hirdessétek: Közel van hozzátok az Isten országa! De ha betértek valamelyik városba és nem látnak titeket szívesen, menjetek ki az utcára és mondjátok: Még a port is lerázzuk, ami városotokban a lábunkra tapadt, de azért tudjátok meg: Közel van az Isten országa. Bizony mondom nektek: Szodoma sorsa könnyebb lesz azon a napon, mint azé a városé.
Bevezető ima: Uram Jézus, köszönöm, hogy ismét beszélhetek veled és meghallgathatlak téged. Tudom, hogy vágyakozol arra, hogy velem időt tölts. Órákat vársz a tabernákulumban és reménykedsz, hogy barátaid közül valaki meglátogat. Mindig van mit mondanod számunkra, ha végre hozzád fordulunk, ezért kérlek, segíts nekem, hogy ne legyek szétszórt és osztatlan figyelemmel hallgassalak téged!
Kérés: Add kegyelmedet, hogy a legalázatosabban elfogadjam utasításaidat!
Elmélkedés:
1. Az aratás. A Szentlélek állandóan dolgozik a lelkekben, megérinti őket és hat bennük, hogy Istenhez forduljanak. Megérint, ha a szentírást olvassák, vagy a prédikációt hallgatják. Beszél hozzájuk a mindennapokban adódó alkalmakkor. De van még valami, amit használ, hogy elérje a lelkeket: minket használ fel. Felhasználja példánkat, szavainkat, másokhoz való kötődésünket. Ezért beszél így az Úr, hogy az aratnivaló sok, ami arra vár, hogy learassák. Az aratás sok munkával jár és időigényes. Amit nem aratnak le idejében, tönkremegy. Melyik aratásánál akarja az Úr, hogy vele legyek? Talán egy szerelmes párnak van szüksége hitbeli elmélyülésre. Talán egy beteg rokonomat kell lélekben felkészítenem a halálra. De egy fiatalnak is lehetnek nehézségei, és szorulhat a tanácsomra, hogy megtalálja a helyes utat. Ők mind az én segítségemre várnak. Készen állok, hogy segítsek rajtuk?
2. Teljes munkaidőben dolgozni. Amellett, hogy mindannyian meg vagyunk hívva egy feladatra a keresztség által, kellenek olyan emberek, akik teljes életüket az evangelizációnak szentelik. Papok, szerzetesek, Isten által megérintett férfiak és nők az alapfeltételei az Egyház felépítésének, és az evangélium terjesztésének életük bizonysága által. Különösképpen szükségünk van papokra, akik az Eucharisztiát ünneplik és számunkra a bűnbocsánat szentségét kiszolgáltatják. A Szentlélek új hivatásokat ébreszt, és gyakran rá van utalva a mi segítségünkre, hogy művét véghez tudja vinni. Együtt működöm-e a Katolikus Egyházzal ebben a döntő feladatban? Támogatok-e valakit, akinek hivatása van? Jót mondok-e a papokról és szerzetesekről? Kész vagyok-e arra, hogy lányomat, fiamat, testvéremet elengedjem, ha követni akarja a hívást? Tudatában vagyok-e, hogy az a hivatás, amit én ma támogatok, később abban segíthet, hogy gyermekeim vagy unokáim lelke megmeneküljön?
3. Fontosak a részletek. Jézus pontos utasításai jelzik, hogy számára fontosak a részletek. Urunk semmit nem bíz a véletlenre. Van egy rendszer, ami szerint evangelizál, és rendkívül fontos, hogy apostolai a lehető legpontosabban kövessék ebben. Itt válik nyilvánvalóvá, hogy Jézus műve az evangelizáció és Országának felépítése. Ő az, aki a szabályokat felállítja. Ez az elv érvényes az élet többi területére. Ezért vannak szabályok a házasság előtti és utáni magatartása. Vannak irányvonalak, amik szerint az üzletemberek ügyfeleikkel, beosztottjaikkal bánnak. Úgy gondolom, hogy ez rám nem vonatkozik? Úgy élem-e meg a hitemet, ahogy az nekem tetszik, vagy Krisztushoz igazodom?
Beszélgetés Krisztussal: Uram, segíts nekem, hogy mindig a te akaratodat teljesítsem és ne a hangulatom vezéreljen! Segíts felismernem, hogy a közös munka hozzá tartozik keresztény életemhez és segíts abban, hogy türelemben és alázatban növekedjek!
Elhatározás: Ma a hivatásokért fogok imádkozni és felajánlok ezért a célért valamit. Legalább egy emberrel élőszóban vagy e-mailen keresztül elbeszélgetek a hivatások értékéről.
Ferenc pápa imaszándéka 2024. október hónapra:
A közös küldetésért: Imádkozzunk, hogy az Egyház továbbra is minden tekintetben támogassa a szinodális szemléletmódot, mint a társfelelősség jelét, és elősegítse a papok, szerzetesek és laikusok részvételét, közösségét és közös küldetését.
Drága Krisztus
Évközi huszonhatodik hét – szerda
Szent Őrzőangyalok
Evangélium:
Lk 9, 57-62
Amikor mentek az úton, valaki megszólította: Amint mentek az úton, valaki megszólította: "Követlek, bárhová mész is. "Jézus azonban ezt mondta: "A rókáknak van vackuk, az ég madarainak fészkük, de az Emberfiának nincs hová fejét lehajtania." Egy másikat felszólított: "Kövess engem!" Az így válaszolt: "Uram, engedd meg, hogy előbb elmenjek és eltemessem apámat." "Hagyd a holtakra, hadd temessék halottaikat - mondta neki -, te meg menj, és hirdesd az Isten országát." Egy harmadik ezt mondta neki: "Uram, követlek, de engedd meg, hogy előbb elbúcsúzzam a családomtól." Jézus így válaszolt: "Aki az eke szarvára teszi kezét és hátrafelé néz, nem alkalmas az Isten országára."
Bevezető ima: Uram, örülök a veled töltött időnek. Csak a Te jelenlétedben találom meg újra egyensúlyomat és vagyok képes azt megőrizni. De mindenekelőtt legyen ez az imádság köszönetem igaz kifejezése és szolgáljon uralmad dicséretéül.
Kérés: Uram, Jézus, mutasd meg nekem annak az árát, hogy nyomdokaidban járok és engedd, hogy ezt készségesen elfogadjam, anélkül, hogy veszélyeztetném a hitemet!
Elmélkedés:
1. Rejtett kiadások. Egy önjelölt apostol azt mondja Jézusnak, hogy ő az Urat mindenhova követni fogja teljesen mindegy, milyen áldozattal járjon. Jézus válasza elgondolkodtat minket, hogy ez a tanítvány megértette-e, hogy mire vállalkozna. Krisztust követni igénybevevő és nem mindig fényes. Szeretünk arról álmodni, hogy Krisztusért hatalmas dolgokat teszünk, de a mindennapi erőfeszítéseket kényelmetlennek találjuk. „De az Emberfiának nincs hová fejét lehajtania.” Az erőfeszítéseknek sok formája van. Egy fiatal feleség például sajnálattal megállapítja, hogy a férje nem tud bánni a pénzzel. Magas elvárásokkal teli szülők megtudják, hogy gyermekük tanulási nehézségekkel küzd, ami korlátozni fogja abban, hogy másoknál többre vigye. Vagy a férj elfogad egy magasabb fizetséggel járó állást, hogy jobban tudjon gondoskodni a családjáról és közben tapasztalja, hogy az új főnöke egy zsarnok. Vagy egy fiatal azért szenved, mert az iskolában kinevetik, mert nem a legfrissebb divat szerint öltözködik. Bármelyike ezeknek lehet az ára annak, hogy Krisztust követjük. Mekkora árat vagyok én képes fizetni azért, hogy Krisztust kövessem?
2. Családi kötelékek. Krisztus megpróbál lebeszélni egy újabb jelentkezőt arról, hogy eltemesse édesapját. Ez az ember valószínűleg éppen ott tartott, hogy apja tulajdonviszonyait rendezze és közben túlságosan belekeveredett a családi pénzügyi kérdésekbe. A mi Urunk azt akarta, hogy ettől teljesen elhatárolódjon és csakis a Mennyek Országáért éljen. Túl sokszor térítenek el minket a pénzügyi lehetőségek attól, hogy Krisztus akaratát teljesítsük. Nem csoda, hogy Szent Pál így figyelmeztet: „Minden baj gyökere ugyanis a pénz utáni sóvárgás.” (1Tim 6,10) Visszatartó erő a pénz a Krisztussal való barátságomban? Van, hogy többet dolgozom, csakis a pénz miatt?
3. Hosszú búcsú. Tényleg elvárta Krisztus a harmadik önjelölt apostoltól, hogy csak egyszerűen elhagyja a családját? Esetleg. De talán Jézus csak megpróbálta kiszedni belőle a határozott választ, amit Ő már réges-rég tudott. Csak most jött el a döntés pillanata. De ahelyett, hogy Jézus oldalára állt volna, az önjelölt apostolt inkább a családi kötelékek vonzották. Krisztus követőiként késznek kell lennünk arra, hogy olyan döntést hozzunk Krisztusért, mely alapjaiban megváltoztatja életünket, és amely által talán más utak lezáródnak előttünk. Túl keményen hangzik? Inkább biztatónak kellene éreznünk. Gondoljunk egy fiatal nőre, aki elfogadja a házassági ajánlatot. Azzal a feltétellel fogadja el, hogy a szerelme már régen felhagyott más romantikus kapcsolataival. Vagy gondoljunk egy fiúra, aki elhatározta, hogy játszani fog az iskolai focicsapatban. Ezzel kizárja azt a lehetőséget, hogy órákat kosarazzon. És különben is, ha Krisztust követni akarjuk, miért pocsékoljuk az időnket olyan dolgokra, amik nem a hittel és az Egyházzal vannak kapcsolatban? Van valami, amit ki kell takarítanom az életemből?
Beszélgetés Krisztussal: Uram, segíts, hogy erőmet még jobban érted használjam fel, és azért, amit Te tőlem megkívánsz. Ne engedd, hogy elvonják a figyelmemet olyan üzleti ügyek, anyagi javak és kapcsolatok, amelyek lelki fejlődésemet nem segítik.
Elhatározás: Uram Jézus, valamit ki akarok takarítani az életemből, ami nem egyeztethető össze kereszténységemmel. Ez lehet egy honlap, egy újság előfizetés, egy illetlen ruhadarab vagy kapcsolat.
Ferenc pápa imaszándéka 2024. október hónapra:
A közös küldetésért: Imádkozzunk, hogy az Egyház továbbra is minden tekintetben támogassa a szinodális szemléletmódot, mint a társfelelősség jelét, és elősegítse a papok, szerzetesek és laikusok részvételét, közösségét és közös küldetését.
Valódi harc a végsőkig
Évközi huszonhatodik hét – kedd
A Gyermek Jézusról nevezett (Lisieux-i) Szent Teréz szűz és egyháztanító
Evangélium:
Lk 9, 51-56
Amikor már közeledtek Jézus szenvedésének és megdicsőülésének napjai, szilárdan elhatározta, hogy Jeruzsálembe megy. Követeket küldött maga előtt. Ezek elindultak, s eljutottak a szamariaiak egyik falujába, hogy szállást készítsenek neki. De nem fogadták be, mert meglátszott rajta, hogy Jeruzsálembe megy. Ennek láttán a tanítványok, Jakab és János felháborodtak: "Uram, ha akarod, lehívjuk az égből a tüzet, hadd pusztítsa el őket!" De ő hozzájuk fordult és rájuk pirított. Ezután más faluba mentek.
Bevezető ima: Uram, szemeim tanúi voltak csodálatos eseményeknek, és olyanoknak is, amelyek csalódást okoztak, kedvemet szegték, és elbátortalanítottak. Emlékeztessen a hitem, hogy soha ne panaszkodjak, váljak helyette a remény és a szeretet emberévé! Jézus, benned van reményem, mert Te hűséges vagy minden ígéretedhez, amit nekem tettél. Segíts engem, hogy a hála és az alázat lelkületében feltétel nélkül szeresselek téged!
Kérés: Uram, Jézus, tedd szívemet szelíddé és alázatossá!
Elmélkedés:
1. Egy népszerűtlen stratégia. Jézus olyan, mint egy hadsereg generálisa. Bár ellenségei nem voltak szemmel láthatók; magának a gonosznak a rejtett erői voltak ellenségei. Jézus hadat viselt a gonosz ellen egészen a keserű végig. „Azért jelent meg az Isten Fia, hogy a sátán művét romba döntse.” (1Jn3,8) Jézus eltökélten tartott Jeruzsálem felé. Még ha oly vad és ádáz küzdelem iránt is kötelezte el magát, Jézus olyan utat mutatott, melyet a világ nem értett meg. A mi Urunk úgy közeledett a jeruzsálemi ütközethez, ahogy a bárány, melyet leölni visznek. Az Ő stratégiája az alázat volt. Az alázat az atombomba, ami véget vet a sátán elgondolásainak és terveinek.
2. Lecke az alázatról. Szent János evangélista tevékeny résztvevője ennek az evangéliumi résznek. Ő maga is tudta, hogy Jézus háborút vezetett.(vö. 1Jn3,8) János a bátyjával együtt arról álmodozott, hogy Jézus háborújában kitüntetéseket szerezzenek maguknak. Jézus országában az Úr mellett jobb és bal felől kívántak ülni (vö.Mk10,35-37), és most apostoli rangjukat kívánják használni, hogy ellenfeleiken bosszút álljanak. Jézus rendreutasította őket, és újra meghatározta, hogy mit jelent uralkodni az Ő királyságában. Gyorsan megtanulták, hogy az Ő országában csak a jóság, kedvesség, szeretet és az alázat fegyverét lehet bevetni.
3. Céltudatos misszió. Hadi körülményekben, a hadvezér a szamariai incidenst valószínűleg vereségnek nyilvánította volna. Jézus teljes mértékben ki lett utasítva a városból, tehát emberi elgondolásban veszített. Azonban itt nem ez a helyzet. Ha Jézus megtorolta volna a szamariaiak fanatizmusát, akkor lett volna veszteség. E helyett, az evangélium azt írja: „Ezután más faluba mentek.” Ennyire egyszerű! Krisztus azért győzött, mert nem vesztegette az időt szeszélyes, ingatag és kiszámíthatatlan elvárásokkal, hanem, mint egy igaz katona, megbocsátott, felejtett, és elindult a következő faluba.
Beszélgetés Krisztussal: Úr Jézus, engedd megértenem az ütéseket és sebeket a Te „kiképző táborodban”. Gyenge természetem nehezen érti meg, hogy az élet miért jár ennyi teherrel, de tudom, hogy háborúban vagyunk a gonosz erők seregeivel. Bátorsággal tölt el, hogy láttalak meghalni, és halálod által megnyerted ezt a háborút. Ez ad erőt, hogy én is hozzátegyem részemet a háború sikeréért. Segíts nekem, hogy az alázat erénye legyőzze a büszkeségemet!
Elhatározás: Ma én fogom elvégezni otthonomban a házimunkát. Én fogok mindenkinek kávét, vagy teát főzni, vagy elmosogatni, hogy megmutassam az Úrnak: tudok alázatos lenni.
Ferenc pápa imaszándéka 2024. október hónapra:
A közös küldetésért: Imádkozzunk, hogy az Egyház továbbra is minden tekintetben támogassa a szinodális szemléletmódot, mint a társfelelősség jelét, és elősegítse a papok, szerzetesek és laikusok részvételét, közösségét és közös küldetését.
A legnagyobb
Évközi huszonhatodik hét – hétfő
Szent Jeromos áldozópap és egyháztanító
Evangélium:
Lk 9,46-50
Egyszer az a kérdés merült fel a tanítványok között, hogy ki a legnagyobb közülük. Jézus szívük gondolatainak láttán odahívott egy gyereket, maga mellé állította, s így szólt hozzájuk: „Aki befogadja ezt a gyermeket a nevemben, engem fogad be. S aki engem befogad, azt fogadja be, aki küldött. Mert aki a legkisebb köztetek, az az igazán nagy.”
Ekkor János vette át a szót: „Mester, láttunk egy embert, aki ördögöt űzött a nevedben, de megtiltottuk neki, mert nem követ téged velünk.” Jézus így válaszolt: „Ne tiltsátok meg! Mert aki nincs ellenetek, az veletek van.”
Bevezető ima: Szentlélek, lelkem kedves vendége, tudom, hogy tőled kapok minden jó gondolatot és kérést. Engedd, hogy ebben az imádságban alázatosan tudjak hozzád közeledni! Engedj alázatosan megmaradnom jelenlétedben, ha hozzám beszélsz! Mindennél jobban akarlak téged szeretni, és így bízom abban, hogy megajándékozol minden kegyelemmel, amire az imádság alatt leginkább szükségem van.
Kérés: Szentlélek, add, hogy magamat a legkisebbnek lássam, aki arra hivatott, hogy másokat szolgáljon!
Elmélkedés:
1. Az „én vagyok az első” szindróma. A hallgatás nem volt az apostolok erőssége. Hogyan lehetséges ez? Ha figyelmesen hallgattak volna az Úrra, akkor tudták volna, hogy nem a tekintély és elismerés elnyeréséért való törekvésről, hanem alázatról és szolgálatról beszélt. Megkérdezhetnénk, hogy Jézus szavai miért nem hatoltak be az apostolok szívébe? De mi talán jobbak vagyunk? Évről évre olvassuk és hallgatjuk ezt az evangéliumi szakaszt és mégis újra és újra beleesünk a büszkeség bűnébe. Talán azt gondoljuk, hogy jobbak, rátermettebbek és szentebbek vagyunk másoknál. De hogyan lát minket Jézus?
2. A Megrontó. Jézus elmagyarázza, hogy miben áll a nagyság: a leggyengébbeket és leginkább rászorultakat befogadni az Ő nevében. Ehhez alázatos szív szükséges. Istentől kapunk bizonyos képességeket, hogy a jó cél érdekében használjuk fel őket. Az emberiség történelme tele van olyan emberekkel, akik minden lehetőséget megragadtak, hogy a másikat kihasználják. Van erre elég példa: etnikai csoportok, akik kihasználják a kisebbségeket, munkaadók, akik kizsákmányolják a szegény bevándorlókat. „A hatalom korrupttá tesz” tartja egy régi mondás. Ez tényleg így van. Hogy bánok azokkal, akik tőlem függnek? Olyan vagyok, mint egy diktátor? Mindig meg akarom mutatni, hogy ki a főnök? Vagy a szolgáló magatartást sajátítottam el?
3. A féltékenység megnyilvánulása. János elmesélte, hogy az apostolokkal megpróbáltak feltartóztatni valakit, aki Jézus nevében jót tett. abban állt ennek a személynek a bűne, hogy ő „nem velünk együtt” követte Jézust. A keresztények évszázadokon keresztül csak kevés jót cselekedtek, mert azt gondolták, hogy Istentől arra kaptak hivatást, hogy az Egyházat védjék. A Szentlélek mindenféle új dolgot teremt, amiket meg kell vizsgálni, de nem szisztematikusan elutasítani, csak azért, mert újak. „Gyümölcseiről ismeritek fel őket” mondja Jézus. A lecke, amit Urunk adni akar nekünk: „Ne ítélj elhamarkodottan mások indítékai felől!” Először hagyjuk őket szabadon cselekedni, és várjuk ki, hogy munkájuk milyen gyümölcsöt hoz. Van-e valaki, akit visszatartok attól, hogy jót cselekedjen?
Beszélgetés Krisztussal: Uram, add kegyelmedet, hogy az embereket és tetteiket a te szemeddel lássam! Tedd mércémet a te mércédhez hasonlóvá! Taníts meg, hogy ne a másik külsejét, hanem a szívét nézzem! Különösen arra taníts meg, hogy ne álljak azok útjába, akik jót akarnak tenni Egyházadért!
Elhatározás: Véghezviszek egy szeretetcselekedetet egy gyermekcsoportért.
Ferenc pápa imaszándéka 2024. szeptember hónapra:
A Föld kiáltásáért: Imádkozzunk, hogy mindannyian meghalljuk szívünkkel a Föld, a természeti katasztrófák és a klímaváltozás áldozatainak kiáltását, személyes elkötelezettséget vállalva arra, hogy gondoskodunk a világról, amelyben élünk.
Isten országát közösen építeni
Évközi huszonhatodik vasárnap
Elvándorlók és menekültek világnapja
Evangélium:
Mk 9,38-43,45,47-48
Abban az időben: János (apostol) így szólt Jézushoz: „Mester, láttunk valakit, aki a te nevedben ördögöket űz ki, de nem tart velünk. Megtiltottuk neki, mert nem követ minket.” Jézus ezt válaszolta: „Ne tiltsátok meg neki! Aki a nevemben csodát tesz, nem fog egykönnyen szidalmazni engem. Aki nincs ellenünk, velünk van. Aki inni ad nektek akár csak egy pohár vizet is az én nevemben, – azért, mert Krisztuséi vagytok, – bizony, mondom nektek, nem marad jutalom nélkül. De aki megbotránkoztat egyet is e kicsinyek közül, akik hisznek bennem, jobb volna annak, ha malomkövet kötnének a nyakára, és a tengerbe dobnák. Ha a kezed megbotránkoztat, vágd le. Jobb csonkán bemenned az életre, mint két kézzel a kárhozatra jutnod, az olthatatlan tűzre. Ha a lábad megbotránkoztat, vágd le. Jobb sántán bemenned az életre, mint két lábbal a kárhozat olthatatlan tüzére kerülnöd. Ha a szemed megbotránkoztat, vájd ki. Jobb fél szemmel bemenned az Isten országába, mint két szemmel a kárhozatra jutni, ahol a férgük el nem pusztul, és a tüzük ki nem alszik.”
Bevezető ima: Uram Jézus, hiszem, hogy velem vagy, amikor az imában szólítalak. Ezért bízom benne, hogy ebben az elmélkedésben is vezetsz engem. Erősítsd meg a hitemet.
Kérés: Uram Jézus, add, hogy készségesen együttműködjek mindenkivel országod terjesztésében.
Elmélkedés:
1.Egység Krisztusban. Szent János panaszkodott, hogy mások Krisztus nevében démonokat űznek ki, de az Úr iránti égő szeretete igényelte a megtisztulást és az egyensúlyt. Jézus felhasználta az alkalmat, hogy segítsen Jánosnak nemes szívűvé válni az apostoli munkájában. Felszólította őt, hogy fogjon össze másokkal, és adja fel a hatalmi elképzeléseit. Milyen gyakran van erre szükség a mi életünkben? Akár a plébániai közösségünkben, vagy az imacsoportunkban: nekünk is meg kell nyílnunk, és együtt dolgozni mindenkivel, aki hisz Krisztusban. Meg kell találnunk a közösséget azokkal, akik Krisztus nevében lépnek fel. Mint ahogy Szent II. János Pál pápa szerette mondani: "Az Egyház egyetlen nagy, a Szentlélek által éltetett mozgalom, egy folyó, ami átáramlik a történelmen, azért, hogy Isten kegyelmével áttörje azt és meghozza az élet, jóság, szépség, igazságosság és béke gyümölcseit."
2.Minden jóakaratú ember. A pápai enciklikák közül számos szól minden jóakaratú emberhez. Aki az igazságban él, vagy nyitott arra, hogy abban éljen. Jézus megadta az egyetemes apostoli elkötelezettség mértékegységét. A jóakaratú ember jellemzője a testvéri szeretet. Innen Krisztus szavai: „S ha csak egy pohár friss vizet ad is valaki egynek, akár a legkisebbnek is azért, mert az én tanítványom, bizony mondom nektek, nem marad el a jutalma.” (Máté 10,42) Nyitottnak kell lennünk minden jóakaratú ember előtt. Ha a jóakaratú emberek megtapasztalják a testvéri szeretetünket, akkor ők is az Egyházhoz és Krisztushoz tartozónak fogják érezni magukat. A korlátlan testvéri szeretet a biztos út ahhoz, hogy felébresszük az emberek érdeklődését Krisztus és az Ő szeretetének megismerése iránt.
3.A bűnösök megtérése. Isten terve szerint senki sincs kizárva a megváltásból, még azok sem, akik a bűnben élnek. Jézus együttérzése óv minket a bűnökből eredő rossztól és a pokol létezésétől. Az Ő irgalma és az Ő szeretete arra inti a követőit, hogy ki kell űzni a bűnöket az életükből. „ha szemed megbotránkoztat, vájd ki,...” Nekünk is követnünk kell Jézust a határtalan szeretetben, és törődnünk kell minden emberrel.
Beszélgetés Krisztussal: Uram Jézus, te megmentettél engem a bűntől. A sötétségből a Te nagyszerű világosságodra hívtál engem. Segíts, hogy kövessem a példádat a testvéri szeretetben. Úgy szeretnék másokat szeretni, ahogy te szerettél engem!
Elhatározás: Ma elkötelezem magam egy szeretetből fakadó gesztusra egy olyan embertársam felé, aki távolabb áll tőlem.
Ferenc pápa imaszándéka 2024. szeptember hónapra:
A Föld kiáltásáért: Imádkozzunk, hogy mindannyian meghalljuk szívünkkel a Föld, a természeti katasztrófák és a klímaváltozás áldozatainak kiáltását, személyes elkötelezettséget vállalva arra, hogy gondoskodunk a világról, amelyben élünk.
A hit ajándéka
Évközi huszonötödik hét – szombat
Szent Vencel vértanú, Ruiz Szent Lőrinc és társai vértanúk
Evangélium:
Lk 9,43b-45
Az ördögtől megszállott fiú meggyógyítása után a tanítványok csodálattal tekintettek Jézusra. Ő azonban figyelmeztette őket: „Véssétek szívetekbe, amit most mondok! Eljön az idő, hogy az Emberfiát az emberek kezére adják.” De azok nem értették meg ezt a beszédet, és igazi értelme rejtve maradt előttük. Kérdezni azonban nem merték e szavak értelme felől.
Bevezető ima: Uram, áraszd ki rám a Te bölcsességedet, hogy értelmemet és lelkemet eltöltse a te örök életre vezető igazságod. Hitem által egyre jobban szeretlek téged, és mindjobban bízok a Te jóságodban. Uram, Jézus, újra eljövök hozzád és keresem a hit fényét, hogy tanításodat jobban meg tudjam érteni a szívemmel. Engedj nagyon közel magadhoz, hogy imáim tetszésedre legyenek!
Kérés: Uram Jézus, erősítsd meg hitemet, hogy nyomdokaidon járjak!
Elmélkedés:
1. A tudományba vetett vak hit. Olyan sok mindennapi dolog van, amiket magától értetődőnek tartunk. Tulajdonképpen vakon hiszünk az elektromosságban, a felhőkarcolók hatalmas technikai berendezéseiben, csak hogy ezt a két példát említsük arra, mi minden tűnik számunkra teljesen természetesnek. Nem is gondolkozunk sokat ezekről a dolgokról, bízunk abban, hogy mindig és minden működni fog – anélkül, hogy mi azt értenénk. Tehát már az anyagi világ keretei között is szükségünk van bizalomra mások iránt ahhoz, hogy a hétköznapi világban boldoguljunk.
2. Természetfölötti hit. A mai evangéliumban hallott jézusi kijelentést csak „természetfölötti hittel” fogadhatjuk el. Ez a hit az Istenbe vetett feltétlen bizalmat jelenti. Akkor mondhatom, hogy valóban hiszek Istenben, hogyha teljes bizonyossággal igaznak tartok mindent, amit Isten mond vagy tesz – abban az esetben is, ha emberi értelmemmel nem tudom átlátni és felfogni azt az igazságot. Ez a hit olyan ajándék, amelyet alázatosan kell kérnünk Istentől, hogy bevilágítsa egész életünket. Az Istenbe vetett hit és bizalom egy nagyobb tudásra vezet el minket, mint a tisztán emberi ismeretek. Jézusba vetett bizalommal imádkozzunk ezért a hitért!
3. A kérdezéstől való félelem. A mai evangéliumi részben a tanítványok féltek feltenni kérdéseiket Jézusnak. Pedig nem szabad félnünk attól, hogy olyan dolgokról tegyünk fel kérdéseket, amiket nem értünk; ez teljesen természetes, és gyermeki bizalomra utal. Krisztusnak mindig van válasza a kérdéseimre – világos és érthető válaszai – még akkor is, ha én magam az adott pillanatban nem értem meg azonnal ezeket. Krisztus nem azt akarja, hogy az általa adott értékeket és tanítást passzívan fogadjam el. Azt akarja, hogy szabadon döntsek ezek mellett; nem is annyira azért, mert tökéletesen értek mindent, hanem azért, mert bízok Istenben, aki szeret engem.
Beszélgetés Krisztussal: Uram Jézus! Olyan természetes számomra, hogy életemet csupán emberi szemszögből nézzem. Megtanultam, hogy mindennapi életemben mindent logikusan megmagyarázzak, s ebben addig is eljutok, hogy már nem is hiszem azt, ami nem tűnik racionálisnak. Adj nekem éber hitet, hogy mindent a Te szemszögödből lássak! Add, hogy hitem világítsa be minden nap életem útját!
Elhatározás: Mai imámban alázatosan fogom kérni Jézus Krisztustól a hit ajándékát.
Ferenc pápa imaszándéka 2024. szeptember hónapra:
A Föld kiáltásáért: Imádkozzunk, hogy mindannyian meghalljuk szívünkkel a Föld, a természeti katasztrófák és a klímaváltozás áldozatainak kiáltását, személyes elkötelezettséget vállalva arra, hogy gondoskodunk a világról, amelyben élünk.
A félreértett Messiás
Évközi huszonötödik hét – péntek
Páli Szent Vince áldozópap
Evangélium:
Lk 9,18-22
Amikor egyszer egyedül imádkozott, csak tanítványai voltak ott vele, megkérdezte tőlük: "Kinek tartanak engem az emberek?" Ezt válaszolták: "Van, aki Keresztelő Jánosnak, van aki Illésnek, mások szerint a régi próféták közül támadt fel valaki." Most hozzájuk fordult: "Hát ti?" Péter válaszolt: "Az Isten Fölkentje vagy." Rájuk parancsolt, hogy ezt ne mondják el senkinek. "Mert - mondta - az Emberfiának sokat kell szenvednie, a vének, főpapok és írástudók nem ismerik el, megölik, de harmadnap feltámad."
Bevezető ima: Jézus, Te vagy az élet ura és minden jónak forrása. Te vagy a béke hercege és az én támaszom. Te vagy gyógyítóm és Te magad vagy a gyógymód. Szükségem van rád, ahogyan arra is, hogy tehessek érted. Szeretlek téged és egészen neked ajánlom fel magamat. Tudom, hogy sosem hagynál cserben vagy csapnál be. Köszönöm, hogy teljesen odaadtad nekem magadat.
Kérés: Úr Jézus, adj nekem bátorságot, hogy meg merjem vallani, hogy Te vagy a Messiás.
Elmélkedés:
1. „A legfrissebb közvélemény kutatás szerint“ Gyakran hallhatjuk a híradóban is a közvélemény kutatások eredményeit mindenféle témákkal, emberekkel, eseményekkel kapcsolatban. Amikor Krisztus maga teszi fel a kérdést: „Kinek tartanak engem az emberek?", nem érdekli az Ő népszerűségi mutatója. Ha érdekelte volna, nagyon csalódott lett volna, hiszen a közvélemény annyira messze volt az igazságtól. „ Keresztelő János?”- van egy kis különbség a vőlegény és a vőlegény tanúja között az esküvői szertartáson. Mások véleménye még távolabb van az igazságtól. Ami számít az életben, nem az, hogy mások mit gondolnak vagy mondanak rólunk. Egyedül Isten véleménye számít: hogy mit gondol rólunk és cselekedeteinkről. Uram, nem mindenki ismer téged. Egy olyan generáció él most a földön, akik még több jelre várnak. Küldd nekünk a hit ajándékát, hogy teljes mértékben higgyünk, és ez által megmeneküljünk.
2. Személyes meggyőződés. Jézusnak három rövid éve volt itt a földön, majd vérét adta megváltásunkért és megalapította Egyházát. Az Egyház alapításához meg kellett, hogy változtasson néhány kemény, nyers modorú halászembert. El kellett juttatnia őket arra a szintre, hogy szilárdan higgyenek az Ő istenségében és a küldetésükben, hiszen nekik kellett folytatni a megváltó tervet miután Ő felment Atyjához. Jézusnak csak imádkoznia kellett és máris tudta, hogy honnan fognak megváltozni. Mennyire tudták apostolai megnyitni szívüket az Atya terve számára? „Hát ti, kinek tartotok engem?” És Simon Péter ragadja meg az alkalmat. Nem is mondhatta volna velősebben és pontosabban: „Az Isten Fölkentje vagy." És én? Ki Jézus számomra? Az egyetlen, igaz Messiás és Üdvözítő? Ezt a meggyőződést adom-e át embertársaimnak az életmódom és a szavaim által? Buzgóbb apostola szeretnék lenni Országodnak Uram! Adj ajkamra meggyőző szavakat és add, hogy hiteles legyen minden cselekedetem, hogy mások is felismerhessenek téged az Isten Szentjének!
3. A farizeusok tévedtek. Hogy ne legyen tévedés a kifejezéssel kapcsolatban, amit Péter használt hitvallásában, Jézus definiálja a „Messiás” szó jelentését: „az Emberfiának sokat kell szenvednie, a vének, főpapok és írástudók nem ismerik el, megölik, de harmadnap feltámad.” A farizeusok félreértették a Messiás alakját. Azt várták, hogy a Messiás a római megszállásból szabadítja meg őket. Nem értették meg, hogy a rómaiak rabszolgájának lenni semmi ahhoz képest, mikor az ember a bűn és a sátán rabszolgája. Ha le akarjuk győzni a sátánt és a bűnt ma, csak egyet tehetünk: elfogadjuk a keresztet. Jézus a világ megváltója. Szenvedése és halála által Ő lett a megoldás minden problémánkra. Ezért mondja nekünk: „Aki követni akar, tagadja meg magát, vegye fel keresztjét minden nap és úgy kövessen.“(Lk 9,23).
Beszélgetés Krisztussal: Uram, egész lényem retteg a kereszttől, de a te akaratod legyen meg- és ne az enyém. Tudom, hogyha velem vagy, minden jóra fordul a végén. Egyre jobb apostoloddá szeretnék válni Országodban!
Elhatározás: A nézetkülönbségek ellenére, amit esetlegesen okozhatok, ma minden találkozást megpróbálok arra használni, hogy hitemről tanúságot tegyek, és másokat közelebb vigyek Istenhez.
Ferenc pápa imaszándéka 2024. szeptember hónapra:
A Föld kiáltásáért: Imádkozzunk, hogy mindannyian meghalljuk szívünkkel a Föld, a természeti katasztrófák és a klímaváltozás áldozatainak kiáltását, személyes elkötelezettséget vállalva arra, hogy gondoskodunk a világról, amelyben élünk.
Amikor a szeretet és a béke nyelvét használjuk, ez lehetővé teszi számunkra, hogy párbeszédet folytassunk másokkal, még azokkal is, akik különböznek tőlünk. Ezzel a párbeszéddel kezdjük jobban megérteni egymást, lehetővé téve számunkra, hogy kövessük Jézust egy békésebb világ megteremtésében. A Kattints és Imádkozz egy lehetőség, hogy a most élő generációk a digitális világban megváltozzanak. "Isten hűséges és a reményünk benne olyan, mint egy szilárd horgony az égben."