130696 ima található a honlapon, összesen 321629 imádkozás. Regisztrálj, majd kattints és imádkozz!

A Pápa hangja

A Pápa hangja
Változó frissítés

XIV. Leó pápa megnyilatkozásai

Ferenc pápa szentmiséje és az Úrangyala imádság Szentháromság vasárnap, Sportolók jubileuma

Napi Ima6 imádkozás /layout/img/logo.png

Jún
15
Ferenc pápa szentmiséje és az Úrangyala imádság Szentháromság vasárnap, Sportolók jubileuma

 

Kattintással jelezd, ha együtt imádkozol velünk!
Ezt az imát 0 alkalommal imádkoztad el.
Ezt az imát még nem imádkoztad el!

XIV. Leó pápa Regina Caeli imádsága Az egyházi mozgalmak jubileumaPünkösdvasárnap

Napi Ima23 imádkozás /layout/img/logo.png

Jún
08
XIV. Leó pápa Regina Caeli imádsága Az egyházi mozgalmak jubileuma Pünkösdvasárnap

Mielőtt befejezném ezt az ünneplést, szeretettel köszöntöm mindazokat, akik részt vettek benne, és azokat is, akik a médián keresztül követték.

Köszönetet mondok a jelenlévő bíborosoknak és püspököknek, valamint az egyházi mozgalmak, egyesületek és új közösségek valamennyi képviselőjének.  Kedves testvéreim, a Szentlélek erejével, a jubileum által megújulva induljatok el.  Menjetek és vigyétek el az Úr Jézus reményét mindenkinek!

Olaszországban és más országokban is a tanév a végéhez közeledik.  Szeretném köszönteni a fiatalokat és minden diákot és tanáraikat, különösen azokat, akik az elkövetkező napokban a tanulmányaik végén vizsgáznak.

Most pedig a Boldogságos Szűz Mária közbenjárására kérjük a Szentlélektől a béke ajándékát.  Mindenekelőtt békét a szívünkben, mert csak a békés szív képes a békét terjeszteni a családban, a társadalomban és a nemzetközi kapcsolatokban.  A feltámadt Krisztus Lelke nyissa meg a megbékélés útjait mindenütt, ahol háború van; világosítsa meg a vezetőket, és adjon nekik bátorságot, hogy lépéseket tegyenek az enyhülés és a párbeszéd érdekében.


Forrás: https://www.vatican.va/content/leo-xiv/en/events/event.dir.html/content/vaticanevents/en/2025/6/8/regina-caeli.html

 

Kattintással jelezd, ha együtt imádkozol velünk!
Ezt az imát 0 alkalommal imádkoztad el.
Ezt az imát még nem imádkoztad el!

XIV. Leó pápa Regina Caeli imádságaHúsvét 7. vasárnapja

Napi Ima23 imádkozás /layout/img/logo.png

Jún
01
XIV. Leó pápa Regina Caeli imádsága Húsvét 7. vasárnapja

Ennek a szentmisének a végén szívből köszöntöm mindazokat, akik részt vesznek a Családok, Gyermekek, Nagyszülők és Idősek Jubileumán! Ti a világ minden tájáról gyűltetek itt össze, 131 ország küldöttségeivel.

Különösen örülök annak, hogy olyan sok gyermeket üdvözölhetek, akik visszaadják reményünket! Köszöntöm az összes családot, amelyek kis házi egyházak, ahol az evangélium üzenetét fogadják és továbbadják. A család, ahogy Szent II. János Pál mondta, „ugyanabból a szeretetből fakad, amellyel a Teremtő a teremtett világot átöleli” (Gratissimam Sane, a családokhoz írt levél, 2). Családjainkban növekedjen mindig a hit, a remény és a szeretet. Különösen Köszöntöm a nagyszülőket és az időseket, akik a hit valódi példaképei, és inspirációt jelentenek a fiatalabb nemzedék számára. Köszönöm, hogy eljöttek!

Üdvözlöm az összes jelen lévő zarándokot, különösen a piemonti Mondovì egyházmegyéből érkezőket.

Ma Olaszországban és a világ számos részén az Úr mennybemenetelét ünneplik. Ez egy gyönyörű ünnep, amely arra késztet minket, hogy vágyakozzunk földi utazásunk célja felé. Ebben az összefüggésben szeretném megemlíteni, hogy tegnap Braniewóban, Lengyelországban, Cristofora Klomfasst és tizennégy másik nővért a Szent Katalin Szűz és Vértanú Kongregációból boldoggá avatták; őket 1945-ben ölték meg, amikor a Vörös Hadsereg megszállta Lengyelországot. A katolikus hit elleni gyűlölet és terror légkörében is kitartottak a betegek és árvák szolgálatában. Bízzuk az új Boldog vértanúk közbenjárására mindazokat a szerzetesnőket szerte a világon, akik önzetlenül Isten országának szentelik magukat.

Emlékeztetlek benneteket arra is, hogy ma van a Kommunikáció Világnapja, és köszönetet mondok a média szakembereinek, akik üzeneteik etikai minőségének biztosításával segítik a családokat nevelési feladatukban.

Szűz Mária áldja meg a családokat mindenhol, és támogassa őket megpróbáltatásaikban. Különösen gondolok azokra a családokra, akik a közel-keleti, az ukrajnai és a világ más részein dúló háborúk miatt szenvednek. Isten Anyja segítsen bennünket, hogy együtt haladjunk előre a béke útján.


Forrás: https://www.vatican.va/content/leo-xiv/en/angelus/2025/documents/20250601-regina-caeli.html

 

Kattintással jelezd, ha együtt imádkozol velünk!
Ezt az imát 0 alkalommal imádkoztad el.
Ezt az imát még nem imádkoztad el!

XIV. Leó pápa Regina Caeli imádságaHúsvét 6. vasárnapja

Napi Ima29 imádkozás /layout/img/logo.png

Máj
25
XIV. Leó pápa Regina Caeli imádsága Húsvét 6. vasárnapja

Kedves testvéreim, boldog vasárnapot kívánok!

Még csak a köztetek végzett szolgálatom elején tartok. Mindenekelőtt szeretném megköszönni szeretetetek megnyilvánulását, és kérlek benneteket, hogy továbbra is támogassatok imáitokkal és hozzám való közelségetekkel.

Bármire is hív bennünket az Úr, mind a hétköznapokban, mind a hit útján, vannak időszakok, amikor elégtelennek érezzük magunkat. A mai vasárnapi evangélium (vö. Jn 14,23-29) azonban azt üzeni, hogy ne a saját képességeinkre támaszkodjunk, hanem az Úr irgalmára, aki kiválasztott minket, és legyünk biztosak abban, hogy a Szentlélek vezet és megtanít minket mindenre.

A Mester halálának előestéjén az apostolok zavarodottságukban és aggodalmukban azon töprengtek, hogyan tehetnek továbbra is tanúságot Isten országáról. Jézus ekkor a Szentlélek ajándékáról beszélt nekik. Ezt a csodálatos ígéretet tette: „Aki szeret engem, megtartja tanításomat, Atyám is szeretni fogja őt, hozzá megyünk, és lakóhelyet veszünk nála” (23. v.).

Jézus ily módon megszabadította a tanítványokat a nyugtalanságuktól, és így szólt hozzájuk: „Ne nyugtalankodjék a szívetek, s ne csüggedjen” (27. v.). Mert ha megmaradunk az ő szeretetében, akkor ő eljön, hogy bennünk lakjon, és életünk Isten templomává válik. Az ő szeretete megvilágosít bennünket, befolyásolja gondolkodásunkat és cselekedeteinket, szétárad a többiek felé, és átöleli életünk minden helyzetét.

Istennek ez a bennünk való lakozása, testvérek, éppen a Szentlélek ajándéka, aki kézen fog bennünket, és lehetővé teszi számunkra, hogy megtapasztaljuk Isten jelenlétét és közelségét mindennapjaink közepette, mert otthonává alakít bennünket.

Csodálatos belegondolni, hogy ha figyelembe vesszük egyéni hivatásunkat, a helyzeteket, amelyekkel találkozunk, és a ránk bízott embereket, a kötelezettségeinket és felelősségünket, valamint az Egyházban végzett szolgálatunkat, mindannyian bizalommal mondhatjuk: „Gyengeségem ellenére az Úr nem szégyelli emberségemet. Hanem eljön, hogy bennem lakjon. Lelkével elkísér; megvilágosít engem, és az ő szeretetének eszközévé tesz mások, a társadalom és a világ számára”.

Kedves barátaim, ennek az ígéretnek az alapján járjunk a hitből született örömben, hogy az Úr szent templomává váljunk. Határozzuk el, hogy mindenhová elvisszük az Ő szeretetét, soha nem feledve, hogy minden egyes testvérünk Isten lakhelye, és hogy jelenléte mindenekelőtt a kicsinyekben, a szegényekben és a szenvedőkben nyilvánul meg, akik azt kérik tőlünk, hogy figyelmes és együttérző keresztények legyünk.

Bízzuk tehát magunkat a Legszentebb Szűz Mária közbenjárására. A Szentlélek ereje által Ő „Istennek szentelt lakóhely” lett. Vele együtt mi is ismerjük meg azt az örömöt, hogy az Urat életünkbe fogadhatjuk, és hogy szeretetének jelei és eszközei lehetünk.

___________________________________________

A Szentatya Regina Caeli utáni mondatai

Kedves testvéreim!

Tegnap a lengyelországi Poznańban boldoggá avatták Stanislaus Kostka Streich egyházmegyés papot, akit 1938-ban a hit elleni gyűlöletből öltek meg, mert a szegények és munkások érdekében végzett munkája zavarta a kommunista ideológia követőit. Példája különösen a papokat ösztönözze arra, hogy nagylelkűen adják oda magukat az evangélium és testvéreik szolgálatára.

Ugyancsak tegnap, a Boldogságos Szűz Mária, a Keresztények Segítsége liturgikus emléknapján ünnepeltük a Day of Prayer for the Church in China, established by Pope Benedict XVI. Kína és a világ templomaiban és kegyhelyein imádságokat ajánlottak fel Istennek a kínai katolikusok és az egyetemes Egyházzal való közösségük iránti aggódás és szeretet jeléül. Szűz Mária közbenjárása szerezze meg számukra és a mi számunkra a kegyelmet, hogy erős és örömteli tanúi legyünk az evangéliumnak, még a megpróbáltatások közepette is, hogy mindig a békét és a harmóniát segítsük elő.

Ezekkel az érzésekkel öleli át imánk mindazokat a népeket, amelyek a háború miatt szenvednek. Imádkozzunk bátorságért és kitartásért a párbeszédben és a béke őszinte keresésében részt vevők számára.

Tíz évvel ezelőtt írta alá Ferenc pápa a Laudato Si’ enciklikát, amelyet a közös otthonunkról való gondoskodásnak szentelt. Rendkívüli hatása volt, számtalan kezdeményezést ösztönzött, és mindenkit megtanított arra, hogy meghallja a Föld és a szegények kettős kiáltását. Üdvözlöm és bátorítom a Laudato Si' mozgalmat és mindazokat, akik továbbviszik ezt az elkötelezettséget.

Köszöntöm mindazokat, akik Olaszországból és a világ számos más részéből érkeztek, különösen a valenciai és lengyelországi zarándokokat, áldásomat adom azoknak, akik Lengyelországban részt vesznek a Piekary Śląskie-i Mária-kegyhelyre irányuló nagy zarándoklaton. Üdvözletemet küldöm a Pescara, Sortino, Paternò, Caltagirone, Massarosa Nord, Malnate Palagonia és Cerello híveknek is, valamint a római Jézus és Mária Szent Szíve plébániáról érkezett híveknek. Köszöntöm a Tempio-Ampurias egyházmegye genovai érsekségének San Teodoró-i bérmálkozóit, valamint a Paderno Dugnano-i kerékpárosokat és a határozott palermóiakat.

Boldog vasárnapot kívánok mindenkinek!


Forrás:  https://www.vatican.va/content/leo-xiv/en/angelus/2025/documents/20250525-regina-caeli.html


 

Kattintással jelezd, ha együtt imádkozol velünk!
Ezt az imát 0 alkalommal imádkoztad el.
Ezt az imát még nem imádkoztad el!

XIV. Leó pápa Beiktatási Szentmiséje és Regina Caeli imádságaHúsvét 5. vasárnapja

Napi Ima23 imádkozás /layout/img/logo.png

Máj
18
XIV. Leó pápa Beiktatási Szentmiséje és Regina Caeli imádsága Húsvét 5. vasárnapja

https://www.youtube.com/watch?v=Hi3IIbmcCDU

 

Kattintással jelezd, ha együtt imádkozol velünk!
Ezt az imát 0 alkalommal imádkoztad el.
Ezt az imát még nem imádkoztad el!

XIV. Leó pápa Regina Caeli imádságaHúsvét 4. vasárnapja

Napi Ima24 imádkozás /layout/img/logo.png

Máj
11
XIV. Leó pápa Regina Caeli imádsága Húsvét 4. vasárnapja

Kedves testvéreim, boldog vasárnapot kívánok!

Isten ajándékának tartom, hogy római püspöki szolgálatom első vasárnapja a Jó Pásztor vasárnapja, húsvét negyedik vasárnapja. Ezen a vasárnapon a szentmisén mindig a János evangéliumának tizedik fejezetéből hallunk igehirdetést, ahol Jézus mint az igazi Pásztor mutatja meg magát: aki ismeri és szereti juhait, és életét adja értük.

Ezen a vasárnapon van a hivatásokért való imádság világnapja is, amelyet már hatvankét éve ünnepelünk. Rómában ma tartják a zenekarok és a könnyűzene jubileumát is. Szeretettel köszöntöm mindezeket a zarándokokat, és köszönetet mondok nekik, mert zenéjükkel és előadásaikkal megelevenítik Krisztus, a Jó Pásztor ünnepét: azét, aki Szentlelkével vezeti az Egyházat.

Az evangéliumban Jézus azt mondja, hogy ismeri a juhait, és hogy azok hallgatnak a hangjára és követik őt (vö. Jn 10,27). Valóban, ahogy Nagy Szent Gergely pápa tanítja, az emberek „válaszolnak azoknak a szeretetére, akik szeretik őket” (Homília 14,3-6).

Ezért ma, testvéreim, öröm számomra, hogy veletek és Isten egész népével együtt imádkozhatok a hivatásokért, különösen a papságra és a megszentelt életre való hivatásokért. Az Egyháznak oly nagy szüksége van rájuk! Fontos, hogy a hivatásuk útján járó fiatal férfiak és nők elfogadásra, meghallgatásra és bátorításra találjanak közösségeikben, és hogy felnézhessenek az Isten és testvéreik iránti nagylelkű odaadás hiteles példaképeire.

Fogadjuk meg a meghívást, amelyet Ferenc pápa mai üzenetében hagyott ránk: a fiatalok szívesen látására és melléjük állásra való meghívást. És kérjük mennyei Atyánkat, hogy segítsen bennünket abban, hogy egymás szolgálatában éljünk, ki-ki a maga élethelyzete szerint, pásztorokként a maga szíve szerint (vö. Jer 3,15), akik segíteni tudják egymást, hogy szeretetben és igazságban járjanak. A fiataloknak pedig azt mondom: „Ne féljetek! Fogadjátok el az Egyház és Krisztus, az Úr meghívását!”

Szűz Mária, akinek egész élete válasz volt az Úr hívására, kísérjen minket mindig Jézus követésében.

____________________

A Regina Caeli után

Kedves testvérek és nővérek!

A második világháború mérhetetlen tragédiája nyolcvan évvel ezelőtt, május 8-án ért véget, miután hatvanmillió áldozatot követelt. A mai drámai forgatókönyvben, amely egy darabos harmadik világháborúról szól, ahogy Ferenc pápa többször is kijelentette, én is a világ vezetőihez fordulok, megismételve az örökké aktuális felhívást: „Soha többé háborút!”.

Szívemben hordozom a szeretett ukrán nép szenvedéseit. Tegyenek meg mindent a hiteles, igazságos és tartós béke mielőbbi elérése érdekében. Szabaduljon ki minden fogoly, és a gyermekek térjenek vissza saját családjukhoz.

Mélyen elszomorítanak a Gázai övezetben történtek: legyen azonnali tűzszünet! Legyen humanitárius segély a sújtott polgári lakosságnak, és szabaduljon ki minden túsz.

Másrészt elégedetten üdvözöltem az India és Pakisztán közötti tűzszünet bejelentését, és remélem, hogy a közelgő tárgyalásokon hamarosan tartós megállapodás születik.

De mennyi más konfliktus van még a világon! Ezt a szívből jövő kérést a Béke Királynőjére bízom, hogy adja át az Úr Jézusnak, hogy szerezze meg számunkra a béke csodáját.

És most szeretettel köszöntelek mindnyájatokat, rómaiakat és zarándokokat a különböző országokból. Köszöntöm a Brit és Külföldi Bibliatársulat tagjait, a granadai (Spanyolország) orvoscsoportot, a máltai, panamai, dallasi (Texas), valladolidi, torrelodonesi (Madrid), montesilvanói és cinisi (Palermo) híveket.

Köszöntöm a „Válasszuk az életet” tüntetés résztvevőit, a Reggio Emilia-i Boldogságos Szeplőtelen Mária és Assisi Szent Ferenc Testvériség fiataljait.

Ma ünnepeljük Olaszországban és más országokban is az anyák napját. Szeretetteljes üdvözletemet küldöm minden édesanyának, egy imával értük és azokért, akik már a mennyben vannak.

Boldog anyák napját minden édesanyának!

Köszönöm mindnyájatoknak, boldog vasárnapot mindenkinek!

Forrás: https://www.vatican.va/content/leo-xiv/en/angelus/2025/documents/20250511-regina-caeli.html

 

Kattintással jelezd, ha együtt imádkozol velünk!
Ezt az imát 0 alkalommal imádkoztad el.
Ezt az imát még nem imádkoztad el!

SZENTMISE A RÓMAI PÁPA MEGVÁLASZTÁSÁÉRT ŐEMINENCIÁJA GIOVANNI BATTISTA RE BÍBOROS,HOMÍLIÁJA

Napi Ima8 imádkozás /layout/img/logo.png

Máj
07
SZENTMISE A RÓMAI PÁPA MEGVÁLASZTÁSÁÉRT ŐEMINENCIÁJA GIOVANNI BATTISTA RE BÍBOROS, HOMÍLIÁJA

Az Apostolok Cselekedeteiben olvassuk, hogy Krisztus mennybemenetele után és a pünkösdre való várakozás idején mindannyian egy szívvel, egy lélekkel állhatatosan imádkoztak Máriával, Jézus anyjával együtt. (vö. ApCsel 1,14).

Pontosan ezt tesszük néhány órával a konklávé kezdete előtt, a Szűzanya tekintete alatt az oltár mellett, ebben a bazilikában, amely Péter apostol sírja fölött emelkedik.

Úgy érezzük, hogy Isten egész népével egységben vagyunk a hit, a pápa iránti szeretet és a bizakodó várakozás érzésében.

Azért vagyunk itt, hogy a Szentlélek segítségét kérjük, hogy az ő világosságát és erejét kérjük, hogy a megválasztott pápa az legyen, akire az Egyháznak és az emberiségnek szüksége van a történelem e nehéz és bonyolult fordulópontján.

A Szentlélek segítségül hívásával imádkozni az egyetlen helyes és megfelelő hozzáállás, amikor a bíborosválasztók a legnagyobb emberi és egyházi felelősséggel járó cselekedetre készülnek, és egy kivételes jelentőségű döntést hoznak. Ez egy olyan emberi cselekedet, amelynél minden személyes megfontolást félre kell tenni, és csak Jézus Krisztus Istenét, valamint az Egyház és az emberiség javát kell szem előtt tartani és a szívünkben hordozni.

Az elhangzott evangéliumban olyan szavak szólalnak meg, amelyek Jézus legfőbb üzenetének és végrendeletének lényegéhez vezetnek el bennünket, amelyet apostolainak az utolsó vacsora estéjén, az emeleti teremben adott át: „Ez az én parancsolatom, hogy úgy szeressétek egymást, ahogy én szerettelek titeket”.  Mintha ezt az „ahogyan én szerettelek titeket” pontosítaná, és jelezné, hogy szeretetünknek meddig kell elmennie, Jézus így folytatja: „Senkiben sincs nagyobb szeretet annál, mint aki életét adja barátaiért” (Jn 15,13).

Ez a szeretet üzenete, amelyet Jézus „új” parancsolatnak nevez. Azért új, mert pozitívvá alakítja át, és nagymértékben kibővíti az Ószövetség figyelmeztetését, amely így szólt: „Ne tedd másokkal azt, amit nem akarsz, hogy veled tegyenek”.

A Jézus által kinyilatkoztatott szeretet nem ismer határokat, és jellemeznie kell minden tanítványának gondolatait és cselekedeteit, akiknek mindig hiteles szeretetet kell tanúsítaniuk viselkedésükben, és el kell kötelezniük magukat egy új civilizáció építésére, amit VI. Pál „a szeretet civilizációjának” nevezett.  A szeretet az egyetlen erő, amely képes megváltoztatni a világot.

Jézus az utolsó vacsora kezdetén egy meglepő gesztussal adott példát erre a szeretetre: megalázkodott mások szolgálatában, megmosta az apostolok lábát, megkülönböztetés nélkül, és nem zárta ki Júdást sem, aki el fogja árulni őt.

Jézusnak ez az üzenete kapcsolódik ahhoz, amit a szentmise első olvasmányában hallottunk, amelyben Izajás próféta emlékeztetett bennünket arra, hogy a pásztorok alapvető tulajdonsága a teljes önátadásig elmenő szeretet.

Ennek az eucharisztikus ünnepnek a liturgikus szövegei tehát testvéri szeretetre, kölcsönös segítségnyújtásra és az egyházi közösség és az egyetemes emberi testvériség iránti elkötelezettségre hívnak bennünket.  Péter minden utódjának feladatai közé tartozik a közösség ápolása: minden kereszténynek Krisztussal való közössége; a püspököknek a pápával való közössége; a püspökök egymás közötti közössége.  Ez a közösség nem önmagára irányul, hanem teljes mértékben a személyek, népek és kultúrák közötti közösségre, azzal a gondossággal, hogy az Egyház mindig „a közösség otthona és iskolája” legyen.

Ez egyúttal határozott felhívás arra, hogy az Egyház egységét a Krisztus által az apostoloknak kijelölt úton tartsuk fenn.  Az Egyház egysége Krisztus akarata; olyan egység, amely nem egyformaságot jelent, hanem szilárd és mély közösséget a sokféleségben, feltéve, hogy az evangéliumhoz való teljes hűség megmarad.

Minden pápa továbbra is Pétert és küldetését testesíti meg, és így Krisztust képviseli a földön; ő az a szikla, amelyre az Egyház épül (vö. Mt 16,18).

Az új pápa megválasztása nem egyszerű személyi egymásutániság, mégis mindig Péter apostol tér vissza.

A választó bíborosok a Sixtus-kápolnában adják le szavazataikat, azon a helyen, ahol - ahogy az Universi Dominici Gregis apostoli konstitúció mondja - „minden elősegíti Isten jelenlétének tudatosítását, akinek színe előtt egy napon minden egyes személy megítéltetik”.

Szent II. János Pál pápa római triptichonjában annak a reményének adott hangot, hogy a súlyos döntésről való szavazás óráiban Michelangelo fenyegető Jézus, a bíró képe mindenkit emlékeztet majd a felelősség nagyságára, hogy a „legfőbb kulcsokat” (Dante) a megfelelő kezekbe helyezzék.

Imádkozzunk tehát, hogy a Szentlélek, aki az elmúlt száz évben egy sor igazán szent és nagy pápát adott nekünk, adjon nekünk egy Isten szíve szerinti  új pápát az Egyház és az emberiség javára.

Imádkozzunk, hogy Isten olyan pápát adjon az Egyháznak, aki tudja, hogyan lehet a legjobban felébreszteni mindenki lelkiismeretét és az erkölcsi és lelki energiákat a mai társadalomban, amelyet a nagy technológiai fejlődés jellemez, de amely hajlamos megfeledkezni Istenről.

A mai világ sokat vár az Egyháztól azoknak az alapvető emberi és lelki értékeknek a védelmét illetően, amelyek nélkül az emberi együttélés nem lesz lehetséges.


Forrás: https://www.vatican.va/content/vatican/en/special/sede-vacante/sede-vacante-2025/20250507-omelia-proeligendo-pontifice.html

 

Kattintással jelezd, ha együtt imádkozol velünk!
Ezt az imát 0 alkalommal imádkoztad el.
Ezt az imát még nem imádkoztad el!

Búcsú Ferenc pápától Megkönyörült és kiválasztotta (Mt 9, 9)Giovanni Battista Re bíboros homíliája

Napi Ima36 imádkozás /layout/img/logo.png

Ápr
26
Búcsú Ferenc pápától Megkönyörült és kiválasztotta (Mt 9, 9) Giovanni Battista Re bíboros homíliája

A fenséges Szent Péter téren, ahol Ferenc pápa oly sok alkalommal ünnepelte az Eucharisztiát és elnökölt hatalmas találkozókon az elmúlt tizenkét év során, most imádságra gyűltünk össze halandó teste mellett, szomorú szívvel, mégis a hit bizonyosságától támaszt nyerve, mely biztosít: az emberi létezés nem a sírban, hanem az Atya házában végződik, egy olyan boldog életben, amely nem ismer alkonyt.

A Bíborosi Kollégium nevében köszöntöm és szívből köszönetet mondok mindenkinek a jelenlétéért. Érzelemmel telve tiszteletteljes köszöntéssel és szívből jövő hálával fordulok a nagy számban érkezett államfőkhöz, a kormányfőkhöz és a hivatalos küldöttségekhez, amelyek számos országból érkeztek, hogy kifejezzék szeretetüket, tiszteletüket és megbecsülésüket a pápa iránt, aki itt hagyott minket.

A szeretet és a részvét kinyilvánításának az a mértéke, amelyet mindnyájan megtapasztaltunk a földi létből az örökkévalóságba távozása óta, megmutatja, Ferenc pápa gazdag pontifikátusa mennyire megérintette az emberek lelkét és szívét.

Az utolsó kép, amely vele kapcsolatban megmarad szemeinkben és szíveinkben, múlt vasárnapi. Húsvét ünnepén Ferenc pápa súlyos egészségügyi nehézségei ellenére személyesen akart áldást adni a Szent Péter bazilika erkélyéről, majd le akart jönni erre a térre, hogy a fedetlen pápamobilból köszöntse a húsvéti szentmisére egybegyűlt óriási tömeget.

Imádságunkkal most Istenre szeretnénk bízni szeretett pápánk lelkét, hogy adja meg neki az örök boldogságot az Ő végtelen szeretetének fényes és dicső távlatában.

Megvilágosít és vezet bennünket az evangélium szövege, ahol magának Krisztusnak a hangja visszhangzott, aki így szólította meg az apostolok közül az elsőt: „Péter, jobban szeretsz-e engem, mint ezek?” Péter válasza gyors és őszinte volt: „Uram, te mindent tudsz. Azt is tudod, hogy szeretlek!” Jézus pedig rábízta a nagy küldetést: „Legeltesd juhaimat!” Ez Péternek s az ő utódainak a szüntelen feladata, a szeretet szolgálata a Mester és a mi Urunk Úr Krisztus nyomdokain.

Ferenc pápa az utolsó időkben tapasztalt törékenysége és szenvedése ellenére úgy döntött, hogy földi életének egészen a legutolsó napjáig végigjárja az ajándékozásnak ezt az útját. Követte Ura nyomdokait, a jó Pásztort, aki annyira szerette bárányait, hogy életét adta értük. Erővel és derűvel tette ezt, közel a nyájához, az Isten Egyházához. Amikor 2013. március 13-án a XVI. Benedek pápa utódát megválasztó konklávé döntése Bergoglio bíborosra esett, mögötte már ott álltak a Jézus Társaságában töltött szerzetesi élet évei, amelyeket mindenekelőtt a Buenos Aires-i Főegyházmegyében töltött huszonegy esztendei lelkipásztori szolgálat gazdagított, előbb segédpüspökként, majd koadjutor érsekként, végül pedig érsekként.

A Ferenc név felvétele melletti döntés rögvest azt a benyomást keltette, hogy program rejlik e választásban, egy olyan stílus, amelyre egész pápaságát akarta alapozni, ösztönzést merítve Assisi Szent Ferenc lelkületéből. Ferenc pápa mindig megőrizte temperamentumát és lelkipásztori vezetői stílusát, erős személyisége rögvest nyomot hagyott az Egyház kormányzásán, közvetlen kapcsolatot alakítva ki egyes személyekkel és egész népekkel. Arra vágyott, hogy közel legyen mindenkihez, kiemelt figyelmet szentelve a nehézségekkel küzdő embereknek, mérték nélkül áldozva különösképpen a föld legutolsóira, a kirekesztettekre. A nép körében élő pápa volt, akinek szíve nyitva állt mindenki előtt. Ezen felül olyan pápa volt, aki figyelmes volt a társadalomban felbukkanó újra, valamint arra, amit a Szentlélek élesztett az Egyházban.

A rá jellemző szókinccsel és képekben, metaforákban gazdag nyelvezettel mindig arra törekedett, hogy az evangélium bölcsességével világítsa meg korunk nehézségeit, a hit fényénél kínálva fel a választ, bátorítva arra, hogy keresztények módjára éljük meg változásokat hozó éveink kihívásait és ellentmondásait. Szerette „korszakváltásnak” nevezni korunkat. Nagyon spontán volt, informális módon fordult mindenkihez, még az Egyháztól távoli személyekhez is.

Áthatotta az emberi melegség és mélységesen érzékeny volt a kortárs drámákra. Ferenc pápa valóban osztozott korunk félelmeiben, szenvedéseiben és reményeiben, az emberek szívéhez közvetlenül és azonnal elérni képes üzenettel ajándékozott vigasztalást és bátorítást.

Karizmája volt a befogadásra és a meghallgatásra, ehhez járult egy olyan viselkedésmód, amelyet a mai korra való érzékenység jellemzett. Megérintette a szíveket, próbálta újraéleszteni az erkölcsi és lelki energiákat.

Az evangelizáció elsősége képezte pápasága vezérgondolatát, egyértelműen missziós jelleggel terjesztve az evangélium örömét, ami első apostoli buzdításának a címe is volt: Evangelii gaudium. Ez az öröm bizalommal és reménnyel tölti el mindazok szívét, akik az Istenre bízzák magukat.

Küldetése vezérfonala az a meggyőződés volt, hogy az Egyház otthon mindenki számára; olyan otthon, amelynek mindig nyitva állnak az ajtajai. Több alkalommal úgy hivatkozott képletesen az Egyházra, mint „tábori kórházra” egy csata után, ahol sok a sebesült. Ez az Egyház arra vágyik, hogy határozottan gondot viseljen az emberek problémáira és a kortárs világot sújtó nagy s fojtogató nehézségekre. Egy olyan Egyház ez, amely képes odahajolni minden emberhez, függetlenül a hitvallásoktól és életkörülményektől, gyógyítva a sebeiket. Számtalan gesztust tett a menekültek és az elvándorlók felé, buzdított az érdekükben. Folytonosan hangsúlyozta a szegények javára történő munka fontosságát.

Jelentőségteljes, hogy Ferenc pápa első útja Lampedusára vezetett. Ez a sziget szimbóluma a sok ezer vízbe fulladt ember életét követő kivándorlás drámájának. Ugyanezen irányba mutatott leszboszi útja, amelyen az ökumenikus pátriárkával és az athéni érsekkel vett részt, valamint a Mexikó és az Amerikai Egyesült Államok határán bemutatott szentmiséje is, amikor apostoli látogatásra érkezett Mexikóba.

Negyvenhét fárasztó apostoli útja közül különösen is bevonul a történelembe a 2021-es iraki látogatás, amelyet minden kockázat dacára vállalt. Ez a nehéz apostoli út gyógyírt kínált az iraki lakosság nyílt sebeire, amely oly sokat szenvedett az ISIS embertelen tettei okán. Ez a látogatás fontos volt a vallásközi párbeszéd miatt is: ez lelkipásztori művének egy másik jelentőségteljes dimenziója. 2024-es, négy ázsiai és óceániai országot érintő útja évén a pápa eljutott „a világ leginkább periférikus perifériájára”.

Ferenc pápa mindig az irgalmasság evangéliumát helyezte a középpontba, ismételten kiemelve, hogy Isten nem fárad bele a megbocsátásba: Ő mindig megbocsát, bármilyen körülmények között legyen is az, aki a bocsánatát kéri és visszatér a helyes útra. Éppen ezért határozottan kívánta az Irgalmasság rendkívüli szent évét, rávilágítva, hogy az irgalmasság „az evangélium szíve”.

Az evangélium irgalmassága és öröme Ferenc pápa két kulcsszava.

A „leselejtezés kultúrájával” szemben a találkozás és a szolidaritás kultúrájáról beszélt. Vibráló tónusokkal járta át egész pápaságát a testvériség témája. „Fratelli tutti” kezdetű enciklikájában arra törekedett, hogy újraélessze a testvériségre való világszintű törekvést, mivel mindannyian ugyanannak az Atyának vagyunk a gyermekei, aki a mennyekben van. Gyakran erőteljesen emlékeztetett rá, hogy mindannyian ugyanahhoz az emberi családhoz tartozunk és hogy senki sem üdvözül egyedül.

2019-ben, az Egyesült Arab Emirátusokba tett útja során Ferenc pápa aláírt egy dokumentumot „Az emberi testvériség a világbékéért és a közös együttélésért” címmel, felhívva a figyelmet az Isten közös atyaságára.

Az egész világ férfijaihoz és nőihez fordulva Laudato sì kezdetű enciklikájával felhívta a figyelmet a közös otthonunkkal szembeni kötelezettségeinkre és felelősségünkre. „Senki sem mentheti meg magát egyedül.”

Ezekben az években megannyi háború dühöngött, embertelen rettenetet és megszámlálhatatlan áldozatot, pusztulást hozva magával. Ferenc pápa szünet nélkül felemelte szavát, a békét kérve és meghívva az értelmes gondolkodásra, az őszinte tárgyalásokra, hogy megtaláljuk a lehetséges megoldásokat. A háború ugyanis —miként mondta— csakis az emberek halálát, a házak, kórházak és iskolák pusztulását hozza magával. A háború mindig rosszabb állapotban hagyja hátra a világot, mint amilyenben előtte volt: ez mindig és mindenki számára fájdalmas és tragikus vereség.

„Hidakat építsünk, ne falakat!” — többször elismételte ezt az intést. Péter apostol utódaként a hit javára végzett szolgálata mindig összekapcsolódott az ember szolgálatával, megérintve az emberség összes dimenzióját. Sokan vagyunk itt, hogy az egész kereszténységgel lelki közösségben imádkozzunk Ferenc pápáért. Az Isten fogadja be őt szeretetének mérhetetlenségébe!

Ferenc pápa szerette ezzel befejezni beszédeit és találkozásait: „Ne felejtsetek el imádkozni értem!” Kedves Ferenc pápa, most tőled kérjük, hogy imádkozz értünk! Az égből most te áldd meg az Egyházat, áldd meg Rómát, áldd meg az egész világot, ahogyan ezt múlt vasárnap tetted ennek a bazilikának az erkélyéről, utoljára magadhoz ölelve az Isten egész népét, s vele lélekben az emberiséget is, amely őszinte szívvel keresi az igazságot és ébren tartja a remény lángját!

 

Fordította: Dr. Török Csaba atya, teológia professzor

Kattintással jelezd, ha együtt imádkozol velünk!
Ezt az imát 0 alkalommal imádkoztad el.
Ezt az imát még nem imádkoztad el!

Okirat Őszentségének Ferenc pápának földi életből való jámbor elköltözésére Szent emlékezetűFerenc elhalálozása koporsóba tétele és eltemetése

Napi Ima2 imádkozás /layout/img/logo.png

Ápr
25
Okirat Őszentségének Ferenc pápának földi életből való jámbor elköltözésére Szent emlékezetű Ferenc elhalálozása koporsóba tétele és eltemetése

Okirat Őszentségének, Ferenc pápának a földi életből való jámbor elköltözésére

Szent emlékezetű Ferenc elhalálozása, koporsóba tétele és eltemetése

Ferenc, az Egyház szeretett pásztora, aki velünk együtt a remény zarándoka volt, aki útmutatónk és útitársunk volt a nagy cél, a Menny felé, ahová meghívást kaptunk, a 2025-ös szentév április 21-én, reggel 7.35-kor, miközben a Húsvét fénye világította meg Húsvét nyolcadának második napját, Húsvéthétfőt, ebből a világból az Atyához távozott. Az egész keresztény közösség dicsőítette Istent – különösen is a szegények – az evangélium és Krisztus misztikus Jegyese érdekében bátran és hűséggel végzett szolgálatért.

Ferenc a 266. pápa volt. Emléke megmarad az Egyház és az egész emberiség szívében.

A 2013. március 13-án pápává választott Jorge Mario Bergoglio 1936. december 17-én született Buenos Airesben, piemonti emigránsok gyermekeként: édesapja, Mario könyvelő volt, a vasútnál dolgozott, édesanyja, Regina Sivori pedig a háztartást vezette és öt gyermekük neveléséről gondoskodott.

Miután vegyésztechnikusi oklevelet szerzett, a papi pályát választotta. Először az egyházmegyei szemináriumba lépett be, 1958. március 11-én pedig a Jézus Társasága noviciátusába. Humán tudományokat tanult Chilében, majd 1963-ban visszatért Argentínába, és a San Miguel-i Szent József Főiskolán filozófia szakon szerzett diplomát. Irodalom- és pszichológiatanár volt a Santa Fé-i Immaculata Iskolában és a Buenos Aires-i Colegio del Salvador nevű iskolában.

1969. december 13-án szentelte pappá Ramón José Castellano érsek, majd 1973. április 22-én örökfogadalmat tett a jezsuitáknál.

Miután novíciusmesterként szolgált a San Miguel-i Villa Barilariban, a teológiai kar professzora, a Jézus Társasága tartományi konzultora és a főiskola rektora volt, 1973. július 31-én pedig az argentin jezsuiták tartományfőnökévé nevezték ki.

1986 után néhány évet Németországban töltött, hogy befejezze doktori disszertációját, azt követően visszatért Argentínába, Antonio Quarracino bíboros pedig közeli munkatársának választotta. II. János Pál 1992. május 20-án aucai címzetes püspökké és Buenos Aires segédpüspökévé nevezte ki. Püspöki jelmondatául a Miserando atque eligendo-t választotta, címerébe pedig a Jézus Társaságának jelképét, az IHS Jézus-monogramot tette. 1997. június 3-án Buenos Aires koadjutor érsekévé nevezték ki, Quarracino bíboros halála után pedig 1998. február 28-án ő lett az utóda érsekként, Argentína prímásaként, az országban élő keleti rítusú hívők ordináriusaként és Katolikus Egyetem nagykancellárjaként. II. János Pál a 2001. február 21-i konzisztóriumon bíborossá nevezte ki, római címtemploma a Bellarmin Szent Róbert-templom lett. A rákövetkező év októberében a Püspöki Szinódus tizedik rendes közgyűlésén főrelátor-helyettes volt.

Egyszerű és nagyon szeretett pásztor volt főegyházmegyéjében, melyet keresztül-kasul beutazott, metróval és autóbusszal is. Egy lakásban élt, maga készítette a vacsoráját, mert a többi emberhez hasonlónak érezte magát.

XVI. Benedek lemondása után a konklávéra összegyűlt bíborosok 2013. március 13-án pápává választották, ő pedig a Ferenc nevet vette fel, mert az assisi szent példáját követve elsősorban a világ legszegényebbjeivel akart törődni. Az áldások erkélyéről a következő szavakkal mutatkozott be: „Fivéreim és nővéreim, jó estét kívánok! Most pedig elkezdjük ezt az utat: a püspök és nép közös útját, a római egyházét, mely a szeretetben vezető szerepet tölt be az összes egyház között, a testvériség, a szeretet, az egymás iránti bizalom útját.” És miután lehajtotta a fejét, így szólt: „Kérlek benneteket, imádkozzatok az Úrhoz, hogy áldjon meg engem: ez a nép imája, a nép áldást kér püspökére.” Március 19-én, Szent József ünnepén kezdte meg hivatalosan péteri szolgálatát.

Ferenc, aki mindig odafigyelt a legszegényebbekre és a társadalom kivetettjeire, megválasztása után azonnal a Szent Márta Házat választotta lakóhelyéül, mert nem tudta nélkülözni az emberekkel való érintkezést.

Az első Nagycsütörtöktől kezdve a Vatikánon kívül akarta bemutatni az utolsó vacsora emlékére végzendő misét, minden alkalommal börtönökbe, fogyatékkal élőket vagy drogfüggőket segítő intézményekbe ment. A papokat arra biztatta, hogy mindig készségesen szolgáltassák ki az irgalmasság szentségét, legyen bátorságuk elhagyni a sekrestyét, hogy az elveszett bárányok keresésére induljanak, és tartsák nyitva a templom ajtaját, hogy bárkit fogadhassanak, akik vágynak az Atyaisten arcával való találkozásra.

Péteri szolgálatát fáradhatatlan odaadással gyakorolta a muszlimokkal és más vallások képviselőivel folytatott párbeszéd érdekében, időnként imatalálkozókra hívta őket össze, és közös nyilatkozatokat írt alá a különböző vallások tagjai közötti egyetértés érdekében, ilyen például a 2019. február 4-én Abu-Dzabiban et-Tajjeb szunnita vezetővel aláírt, az emberi testvériségről szóló dokumentum. Az utolsók, az idősek és a kicsinyek iránti szeretete indította arra, hogy bevezesse a szegények világnapját, a nagyszülők és idősek világnapját és a gyerekek világnapját. Isten igéjének vasárnapját is bevezette.

Minden elődjénél szélesebb körűvé tette a bíborosi testületet: tíz konzisztóriumot hívott össze, melyeken 163 bíborost, köztük 133 választó és 30 nem választó bíborost nevezett ki 73 nemzetből, melyek közül 23-nak korábban sosem volt bíborosa. A Püspöki Szinódus öt közgyűlését hívta össze, három rendes közgyűlést, melyek a család, az ifjúság és a szinodalitás témájával foglalkoztak, egy rendkívüli közgyűlést, mely szintén a család témájával, és egy különleges közgyűlést, mely az Amazonas-medence témájával foglalkozott.

Újra és újra felemelte szavát az ártatlanok védelmében. A koronavírus-járvány idején, 2020. március 27-én este egyedül akart imádkozni a Szent Péter téren – melynek oszlopcsarnoka jelképesen átölelte Rómát és a világot – az ismeretlen betegségtől megrémült és megsebzett emberiségért. Pápaságának utolsó éveiben számos felhívást fogalmazott meg a békéért és a különféle országokban – különösen Ukrajnában, valamint Palesztinában, Izraelben, Libanonban és Mianmarban – darabokban zajló harmadik világháborúval szemben.

2021. július 4-én, mivel meg kellett műteni, tíz napig az Agostino Gemelli kórházban tartózkodott, 2025. február 14-én pedig ismét ugyanabba a kórházba ment, ahol kétoldali tüdőgyulladás miatt harmincnyolc napot töltött. A Vatikánba visszatérve élete utolsó heteit a Szent Márta Házban töltötte, a végsőkig ugyanazzal a szenvedéllyel szentelte magát péteri szolgálatának, jóllehet még nem épült fel teljesen. Húsvétvasárnap, 2025. április 20-án, még egyszer utoljára megjelent a Szent Péter-bazilika erkélyén, hogy Urbi et Orbi áldást adjon.

Ami a tanbeli megnyilatkozásokat illeti, Ferenc pápa tanítóhivatala nagyon gazdag volt. A Szentatya az Evangelii gaudium kezdetű – józan és alázatos stílusban írt – buzdításban (2013. november 24.) terjesztette elő apostoli programját, melynek főbb súlypontjai a missziós munkára való nyitottság, az apostoli bátorság és az irgalmasság, figyelve az önreferencialitás és a lelki világiasság veszélyének elkerülésére az Egyházban. A főbb dokumentumok közé tartozik négy enciklika: a Lumen fidei (2013. június 29.), mely az Istenbe vetett hit témájával foglalkozik, a Laudato si’ (2015. május 24.), mely az ökológia témájával és az emberiségnek az éghajlatváltozást érintő felelősségével foglalkozik, a Fratelli tutti (2020. október 3.), mely az emberi testvériségről és a társadalmi barátságról szól, valamint a Dilexit nos (2024. október 24.) a Jézus szíve-tiszteletről. Közzétett 7 apostoli buzdítást, 39 apostoli konstitúciót, számos apostoli levelet, többségükben motu proprio formájában, szentévet meghirdető 2 bullát, ezeken túl pedig katekéziseket tartott az általános kihallgatásokon és beszédeket mondott a világ legkülönbözőbb tájain. Miután létrehozta a Kommunikációért és a Gazdaságért felelős titkárságokat, valamint a Világiakért, a Családért és az Életért felelős dikasztériumot, illetve az Átfogó Emberi Fejlődés szolgálatáért felelős dikasztériumot, a Praedicate evangelium kezdetű apostoli konstitúció (2022. március 19.) kibocsátásával megreformálta a Római Kúriát. Módosította a házasság semmisnek nyilvánításáért folyó kánoni eljárást az Egyházi Törvénykönyvben (CIC) és a Keleti Egyházak Törvénykönyvében (CCEO) (Mitis et misericors Iesus és Mitis Iudex Dominus Iesus motu propriók), és szigorította a klerikusok által kiskorúak vagy kiszolgáltatott személyek ellen elkövetett bűncselekményekre vonatkozó jogszabályokat (Vos estis lux mundi motu proprio).

Ferenc csodálatra méltó tanúságot hagyott örökül emberségről, szent életről és egyetemes atyaságról mindenki számára.

CORPUS FRANCISCI P. M.
VIXIT ANNOS LXXXVIII, MENSES IV DIES IV.
ECCLESIAE UNIVERSAE PRAEFUIT
ANNOS XII MENSES I DIES VIII
Semper in Christo vivas, Pater Sancte!
 

(A szertartások és a temetés tanúi…)

 

Fordította: Tőzsér Endre SP

Kattintással jelezd, ha együtt imádkozol velünk!
Ezt az imát 0 alkalommal imádkoztad el.
Ezt az imát még nem imádkoztad el!

Ferenc pápa végrendeleteMiserando atque Eligendo

Napi Ima5 imádkozás /layout/img/logo.png

Ápr
24
Ferenc pápa végrendelete Miserando atque Eligendo

FERENC PÁPA VÉGRENDELETE

__________________

Miserando atque Eligendo

A Legszentebb Szentháromság nevében. Ámen.

Mivel érzem, hogy földi életem alkonya közeledik, és az Örök Életbe vetett szilárd reménységgel, szeretném kifejezni utolsó kívánságaimat temetkezési helyemmel kapcsolatban.

Életemet, papi és püspöki szolgálatomat mindig Urunk Anyjára, a Legszentebb Máriára bíztam. Ezért kérem, hogy földi maradványaim a feltámadás napjára várva a Santa Maria Maggiore pápai bazilikában nyugodjanak.

Azt kívánom, hogy utolsó földi utam pontosan ebben az ősi Mária-kegyhelyen érjen véget, ahová minden apostoli utazásom elején és végén imádkozni járok, hogy szándékaimat hűségesen a Szeplőtelen Anyára bízzam, és hálát adjak szelíd és anyai gondoskodásáért.

Kérem, hogy sírhelyemet a fent említett pápai bazilika pálos kápolnája (Salus Populi Romani kápolna) és a Sforza-kápolna közötti mellékhajóban lévő sírfülkében készítsék elő, amint azt a mellékelt tervrajz mutatja.

A síremléknek a földben kell lennie; egyszerű, különösebb díszítés nélkül, és csak a feliratot kell viselnie: Franciscus.

A temetésem előkészítésének költségeit egy jótevő fogja fedezni, és az összeget a Santa Maria Maggiore Pápai Bazilikának utalják át. A megfelelő utasításokat átadtam Monsignore Rolandas Makrickasnak, a libériai káptalan rendkívüli biztosának.

Az Úr adja meg a megérdemelt jutalmat azoknak, akik jót kívántak nekem és továbbra is imádkoznak értem. A szenvedést, amely életem utolsó szakaszát jellemezte, felajánlom az Úrnak a világ békéjéért és a népek közötti testvériségért.

Szent Márta ház, 2022. június 29.

FERENC

 

Forrás: https://www.vatican.va/content/francesco/en/speeches/2025/april/documents/20250421-testamento-francesco.html

Kattintással jelezd, ha együtt imádkozol velünk!
Ezt az imát 0 alkalommal imádkoztad el.
Ezt az imát még nem imádkoztad el!

Ferenc pápa homíliája Angelo Comastri bíboros felolvasásaHúsvétvasárnap

Napi Ima18 imádkozás /layout/img/logo.png

Ápr
20
Ferenc pápa homíliája Angelo Comastri bíboros felolvasása Húsvétvasárnap

Amikor Mária Magdolna meglátta, hogy a sírkövet elhengerítették, elrohant, hogy szóljon Péternek és Jánosnak. A megdöbbentő hír hallatán a két tanítvány is kiment, és – ahogy az evangélium mondja – „Futottak mind a ketten” (Jn 20,4). A húsvéti elbeszélések főszereplői mind futottak! A „futás” egyfelől kifejezheti az aggodalmat, hogy az Úr testét elvitték; másfelől azonban Mária Magdolna, Péter és János sietsége kifejezi a vágyat, a szív vágyakozását, a Jézus keresésére indultak belső hozzáállását. Ő ugyanis feltámadt a halálból, és ezért már nincs a sírban. Máshol kell őt keresnünk.

Ez a húsvét üzenete: máshol kell őt keresnünk. Krisztus feltámadt, él! Már nem a halál foglya, már nincs a lepelbe burkolva, ezért nem zárhatjuk be őt egy mesébe, nem tehetjük őt az ókor hősévé, nem gondolhatunk rá úgy, mint egy múzeumi szoborra! Éppen ellenkezőleg, keresnünk kell őt, és ezért nem maradhatunk tétlenek.  Cselekednünk kell, el kell indulnunk, hogy megkeressük őt: keressük őt az életben, testvéreinkben, a mindennapi teendőinkben, keressük őt mindenhol, a sírt kivéve.

Szüntelenül keresnünk kell Őt. Mert ha feltámadt a halálból, akkor mindenütt jelen van, közöttünk él, elrejtőzik és megmutatkozik ma is azokban a testvéreinkkben, akikkel útközben, életünk leghétköznapibb és legváratlanabb helyzeteiben találkozunk. Ő él és mindig velünk van, a szenvedők könnyeit hullatja, és az élet szépségét gyarapítja a mindannyiunk által végrehajtott apró szeretetteljes cselekedetek által.

Ezért húsvéti hitünk, amely megnyit bennünket a feltámadt Úrral való találkozásra, és felkészít bennünket arra, hogy befogadjuk Őt az életünkbe, minden, csak nem önelégült megnyugvás valamiféle „vallásos biztosítékban”. Éppen ellenkezőleg, a húsvét cselekvésre sarkall minket, arra, hogy úgy fussunk, mint Mária Magdolna és a tanítványok; arra hív, hogy a szemünk képes legyen „túl látni”, hogy felismerjük, hogy Jézus, az élő, az önmagát ma is kinyilatkoztató és jelenvalóvá tevő, hozzánk szóló, előttünk járó, minket meglepő Isten. Mária Magdolnához hasonlóan minden nap megtapasztalhatjuk, hogy elveszítjük az Urat, de minden nap futhatunk is, hogy újra megkeressük őt, azzal a bizonyossággal, hogy megengedi, hogy megtaláljuk, és feltámadásának ragyogásával tölt el bennünket.

Testvérek, ez életünk legnagyobb reménysége: ezt a szegény, törékeny és megsebzett létezésünket Krisztusba kapaszkodva élhetjük, mert Ő legyőzte a halált, legyőzi sötétségünket, és legyőzi a világ árnyait, hogy vele együtt örökké tartó örömben éljünk. E felé a cél felé törekszünk, ahogy Pál apostol mondja, elfelejtve, ami mögöttünk van, és nekilendülve annak, ami előttünk van (vö. Fil 3,12-14). Mária Magdolnához, Péterhez és Jánoshoz hasonlóan mi is siessünk, hogy találkozzunk Krisztussal.

A jubileum arra hív bennünket, hogy megújítsuk a remény ajándékát magunkban, hogy szenvedéseinket és aggodalmainkat átadjuk a reménynek, hogy ezt megosszuk azokkal, akikkel utunk során találkozunk, és hogy a reményre bízzuk életünk jövőjét és az egész emberiség sorsát. Ezért nem elégedhetünk meg e világ múlandó dolgaival, és nem engedhetünk a szomorúságnak; futnunk kell, örömmel telve. Fussunk Jézus felé, fedezzük fel újra azt a felbecsülhetetlen kegyelmet, hogy az ő barátai lehetünk. Engedjük, hogy az ő életet és igazságot hozó Igéje felragyogjon az életünkben. Ahogy a nagy teológus, Henri de Lubac mondta: „Elég kellene, hogy legyen ezt megérteni: A kereszténység Krisztus. Nem, valóban, nincs semmi más, csak ez. Krisztusban mindenünk megvan” (Les responsabilités doctrinales des catholiques dans le monde d'aujourd'hui, Paris 2010, 276).

És ez a „minden”, a feltámadt Krisztus, megnyitja életünket a reményre. Ő él, ma is meg akarja újítani az életünket. Neki, a bűn és a halál legyőzőjének szeretnénk ezt mondani:

„Uram, ezen az ünnepen azt az ajándékot kérjük tőled: hogy mi is újjá váljunk, hogy megtapasztalhassuk ezt az örök újdonságot. Tisztíts meg minket, Istenünk, a megszokás, a fáradtság és a közömbösség bánkódó porától; add meg nekünk az örömöt, hogy minden reggel csodálattal ébredjünk, készen arra, hogy meglássuk ennek a reggelnek egyedülálló és minden korábbitól különböző új színeit. [...] Minden új, Uram, és semmi sem ugyanolyan, semmi sem régi” (A. Zarri, Quasi una preghiera).

Nővérek, testvérek, a húsvéti hit csodájában, szívünkben hordozva a béke és a felszabadulás minden várakozását, elmondhatjuk: Veled, Uram, minden új. Veled minden újrakezdődik.


Forrás: 
https://www.vatican.va/content/francesco/en/events/event.dir.html/content/vaticanevents/en/2025/4/20/pasqua.html


 

Kattintással jelezd, ha együtt imádkozol velünk!
Ezt az imát 0 alkalommal imádkoztad el.
Ezt az imát még nem imádkoztad el!

Küldetésünk

Amikor a szeretet és a béke nyelvét használjuk, ez lehetővé teszi számunkra, hogy párbeszédet folytassunk másokkal, még azokkal is, akik különböznek tőlünk. Ezzel a párbeszéddel kezdjük jobban megérteni egymást, lehetővé téve számunkra, hogy kövessük Jézust egy békésebb világ megteremtésében. ​​​​​​A Kattints és Imádkozz egy lehetőség, hogy a most élő generációk a digitális világban megváltozzanak. "Isten hűséges és a reményünk benne olyan, mint egy szilárd horgony az égben."