Szent II. János Pál Minden napra egy imaIsten szolgája, XXIII. János pápa
Napi Ima3 imádkozás
Isten szolgája, XXIII. János pápa
XXIII. János. Angelo Giuseppe Roncalli. Kissé több, mint négy évnyi pápaság, de személyisége révén mégis meghatározó a Szentszék életében — ez a szelíd, derűs, messze tekintő pápa kitörölhetetlen nyomot hagyott az Egyház történetében.
Néhány hónappal megválasztása után, 1959. január 25-én a Szent Pál bazilikában bejelentette az egyetemes zsinat, a Római Szinódus egybehívását és a latin Egyház kánonjogának revízióját. Még megérhette a Római Szinódus befejezését, s elkezdhette és első szakaszaiban követhette a zsinat és a jogi reform munkálatait. De e két egyházi esemény kétségkívül magán viseli profétikus bélyegét és mindörökre kapcsolatban áll nevével és megérzéseivel.
Ösztöne vezette, hogy belássa a belső megújulás és az aggiornamento (modernizáció) szükségességét a zarándok Egyház bizonyos intézményeiben, mert az Egyháznak előre kell mennie és párbeszédet kell folytatnia korának embereivel.
XXIII. János termékeny tanítóhivatala idején két olyan dokumentum készült, mely széles visszhangot váltott ki s mély érzelmeket keltett az egész világon, amikor megjelent: a Mater et Magistra enciklika 1961. május 15-én és a Pacem in Terris 1963. április 11-én. Csupán hangsúlyozni tudom, milyen nagy haladást ért el XXIII. János az ökumenizmus terén személyisége, munkái és irányítása révén. A zsinat ünnepélyes bejelentésében úgy jellemezte a keresztény egységet, mint annak az egyetemes zsinat egyik nagy célját. A nem katolikus közösségek is meghívást nyertek, hogy kövessék „az út keresését az egység és béke felé.”
„Felajánlom életemet” - mondta, „az Egyházért, az egyetemes zsinat folytatásáért, a világ békéjéért, a keresztények egységéért... Földi napjaim végére értem, de Krisztus él és az Egyház tovább folytatja munkáját:hogy a lelkek ut unum sint - hogy egyek legyenek... - Ezek voltak utolsó szavai itt a földön.