Szent II. János Pál Minden napra egy imaA népszerű kultúra mint elemi erkölcsiség
Napi Ima3 imádkozás 
A népszerű kultúra mint elemi erkölcsiség
Az úgynevezett „népszerű kultúra” azoknak az elveknek és értékeknek az általánosságát jelenti, amelyek egy nép erkölcsi világképét alkotják. Ez a lelki jelleg az az erő, amely egy mélyebb szinten egyesíti az embereket, és amely a történelmi tapasztalatok hatására érlelődik meg bennük— néha nagy áron, nagy közös bánatok és gyászok alatt. Ez alkotja azt a közös alapot, amely előbb következik és mélyebbre hatol, mint a különböző ideológiai és politikai áramlatok.
Egyetlen nép sem formálódik ki e nélkül az alap nélkül. Semmilyen politikai kísérletezés, a demokrácia semmilyen formája nem élhet meg, ha nem folyamodhatik egy közös, alapvető erkölcsi világképhez. Egyetlen írott törvény szava sem elég, hogy az emberi társadalom létét szavatolja, ha az belső erejét nem valamely közös erkölcsi alapból meríti. Az ilyen „népszerű kultúra” nagyobbrészt a keresztény hithez kapcsolódik és ahhoz az oktatáshoz, amelyet évszázadokon át az Egyház nyújtott az embereknek.
Ez a kultúra ma több okból is veszélyeztetve van, néha úgy tűnik, teljesen el is fog bukni. Nagy gondot fordítsatok erre: ettől függ az Egyháznak és magának a társadalomnak a jövője is.
A „népszerű kultúrát” ma erősen befolyásolja a tömegkommunikáció, a média. Semmi kétségünk nem lehet afelől, milyen fontosak a tömegkommunikáció eszközei, mennyire befolyásolják a szokásokat és a közvéleményt...
Meg kell sokszoroznunk erőfeszítéseinket, hogy a média ne jelentsen veszélyt arra az alapvető erkölcsi beállítottságra, amely mindig is egy nép titkos erőforrását jelentette.